CHEZ ROSE-MARIE LINGERIE INC. (Corporation# 1610279) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1983.
| Corporation ID | 1610279 |
| Business Number | 100946623 |
| Corporation Name | CHEZ ROSE-MARIE LINGERIE INC. |
| Registered Office Address |
30 Avenue Brittany Mont-royal QC H3P 3G6 |
| Incorporation Date | 1983-12-07 |
| Dissolution Date | 2018-11-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| L. ROUSSAKIS | 5935 PARK AVENUE, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| NORA ROUSSAKIS | 5335 PARK AVENUE, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-06 | 1983-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-30 | current | 30 Avenue Brittany, Mont-royal, QC H3P 3G6 |
| Address | 1983-12-07 | 2018-10-30 | 5614 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H1 |
| Name | 1983-12-07 | current | CHEZ ROSE-MARIE LINGERIE INC. |
| Status | 2018-11-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-12-07 | 2018-11-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-11-16 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1983-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2017-03-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2016-03-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 30 Avenue Brittany |
| City | Mont-Royal |
| Province | QC |
| Postal Code | H3P 3G6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2711460 Canada Inc. | 202-30 Brittany, Mont-royal, QC H3P 3G6 | 1991-05-01 |
| Habitations Le Russell Sur Le Parc Inc. | 422-30, Avenue Brittany, Mont-royal, QC H3P 3G6 | 1977-12-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rank Guardian Inc. | 1115, Ave Beaumont, Suite 104, Mont Royal, QC H3P 0A1 | 2020-07-27 |
| Mgl&can Incorporated | 5 Avenue Brittany #502, Montroyal, QC H3P 1A1 | 2016-10-27 |
| Commerce-mount-royale Inc. | 5 Britany, Suite 301, Montreal, QC H3P 1A1 | 2009-05-08 |
| 4165331 Canada Inc. | 5 Ave. Brittany, #202, Ville Mont-royal, QC H3P 1A1 | 2003-11-05 |
| 3789985 Canada Inc. | 25 Britany, App. 506, Mont-royal, QC H3P 1A1 | 2000-07-21 |
| 156053 Canada Inc. | 65 Brittany Avenue, Town of Mount Royal, QC H3P 1A1 | 1987-06-11 |
| - Islamic Assembly of North America In Canada - | 25 Brittany, #702, Montreal, QC H3P 1A2 | 1999-11-18 |
| Hydraulic U.S. Manufacturing Canada Inc. | 45 Brittany Ave., #406, Montreal, QC H3P 1A3 | 2006-05-05 |
| Global Green Goods Inc. | 65 Avenue Brittany, #215, Mont-royal, QC H3P 1A4 | 2015-08-03 |
| Cciel International Trading Inc. | 65 Brittany, #506, Mont-royal, QC H3P 1A4 | 2006-06-14 |
| Find all corporations in postal code H3P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| L. ROUSSAKIS | 5935 PARK AVENUE, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| NORA ROUSSAKIS | 5335 PARK AVENUE, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| City | Mont-Royal |
| Post Code | H3P 3G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Restaurants Chez Zak's Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 930, Montreal, QC H3B 2A5 | 1977-09-19 |
| La Vie En Rose Lingerie Catalogue Inc. | 2669 Lauzon Road, Windsor, ON N8T 2Z5 | 1986-10-16 |
| Tante Marie Lingerie D'enfants Ltee | 181 Principale Galeries Aylmer, Aylmer, QC J9H 3N2 | 1974-02-21 |
| Lingerie Marie-isabel Inc. | 340 Rue Principale, Granby, QC J2G 2W4 | 1980-06-02 |
| Kayla Lingerie Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1996-02-02 |
| Chez Marie Restaurant Investment Inc. | 542 Catherine St West, Hawkesbury, ON K6A 1Z9 | 1986-05-08 |
| Chez Marie-fleur Inc. | 2014 Pere Lelievre, Duberger, QC G1P 2W9 | 1981-01-06 |
| Tic Lingerie & Sleepwear Inc. | 9961 Saint-vital Boulevard, Montreal North, QC H1H 4S5 | 2014-08-15 |
| One 2 One Lingerie Inc. | 9320 Boulevard St. Laurent, Suite 403, Montreal, QC H2N 1N7 | 1998-03-27 |
| D.l.i. Lingerie Inc. | 7250 Mile End, Suite 407, Montreal, QC H2R 2Z6 | 1984-02-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHEZ ROSE-MARIE LINGERIE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.