LES PRODUCTIONS DIX HUIT LTEE. (Corporation# 161004) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 1976.
| Corporation ID | 161004 |
| Business Number | 103274833 |
| Corporation Name | LES PRODUCTIONS DIX HUIT LTEE. |
| Registered Office Address |
724 Hartland Outremont QC H2V 2X6 |
| Incorporation Date | 1976-09-23 |
| Dissolution Date | 1999-02-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIELE BOMBARDIER | 349 CHEMIN WILKINS, KINGSBURY QC G0B 1X0, Canada |
| GUILLAUME SYLVESTRE | 724 HARTLAND, OUTREMONT QC H2V 2X6, Canada |
| DENISE BOMBARDIER | 724 HARTLAND, OUTREMONT QC H2V 2X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-09-22 | 1976-09-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-11-23 | current | 724 Hartland, Outremont, QC H2V 2X6 |
| Name | 1984-12-17 | current | LES PRODUCTIONS DIX HUIT LTEE. |
| Name | 1976-09-23 | 1984-12-17 | DENISE BOMBARDIER & ASSOCIES LTEE |
| Status | 1999-02-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-11-23 | 1999-02-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-02-09 | Dissolution | |
| 1998-11-23 | Revival / Reconstitution | |
| 1976-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1992-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1992-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1992-03-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Me2 Energy Inc. | 740 Avenue Hartland, Outremont, QC H2V 2X6 | 1996-08-13 |
| Les Equipements Soudet Canada Inc. | 744 Rue Hartland, Outremont, QC H2V 2X6 | 1987-07-15 |
| Logequip Sales Inc. | 788 Avenue Hartland, Outremont, QC H2V 2X6 | 1986-04-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIELE BOMBARDIER | 349 CHEMIN WILKINS, KINGSBURY QC G0B 1X0, Canada |
| GUILLAUME SYLVESTRE | 724 HARTLAND, OUTREMONT QC H2V 2X6, Canada |
| DENISE BOMBARDIER | 724 HARTLAND, OUTREMONT QC H2V 2X6, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V2X6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eighteen Productions Ltd. | 4469 Sherbrooke Ouest, Westmount, QC H3Z 1E7 | 1996-03-13 |
| Aux Berges Des Huit Inc. | R R #1, Eastman, QC J0E 1P0 | 1980-11-19 |
| Restobar Le Huit LtГ©e | 179 1st Avenue, Verdun, QC H4G 2V3 | 2010-03-23 |
| Video Huit Inc. | 651 Rue Labelle, Mont-tremblant, QC J8E 3H2 | 1986-09-25 |
| Nadimed Inc. | 20 Chemin Du Lac Des Huit, Saint-mathieu Du Parc, QC G0X 1N0 | 2002-08-27 |
| Huit Developpement Inc. | 9680 Boul. Saint-laurent, Montreal, QC H3L 2M9 | 2007-09-24 |
| Le Groupe Des Huit Pecheries Inc. | 606 Cathcart, Suite 1045, Montreal, QC H3B 1K9 | 1996-03-18 |
| Huit PГґles Trading Company Inc. | 1405 Bishop Street, Suite 310, Montreal, QC H3G 2E4 | 1990-11-07 |
| Productions A.s.a. Ltee | 507 Place D'armes, Suite 1800, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1978-05-25 |
| Productions P & A Ltee | 1321 Sherbrooke Street West, Suite F 30, Montreal, QC | 1979-12-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUCTIONS DIX HUIT LTEE..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.