128813 CANADA INC. (Corporation# 1609963) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 6, 1983.
| Corporation ID | 1609963 |
| Business Number | 871678082 |
| Corporation Name | 128813 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4840 Rue Bourret Bur. 27 Montreal QC H3W 1L1 |
| Incorporation Date | 1983-12-06 |
| Dissolution Date | 1995-06-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. ELALOUF | 7563 RUE BAILY, COTE ST LUC QC H4W 2Z6, Canada |
| Y. HAZAN | 4840 RUE BOURRET, APT. 27, MONTREAL QC H3W 1L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-05 | 1983-12-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-06 | current | 4840 Rue Bourret, Bur. 27, Montreal, QC H3W 1L1 |
| Name | 1983-12-06 | current | 128813 CANADA INC. |
| Status | 1995-06-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-04-05 | 1995-06-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-06 | 1986-04-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-06-27 | Dissolution | |
| 1983-12-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Styles Dae Inc. | 4840 Bourret Street, Room 7, Montreal, QC H3W 1L1 | 1985-02-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aquamarine Professional Coatings 2007 Ltd. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 2007-09-05 |
| Aquamarine Professional Coatings Ltd. | 301-5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, Montreal, QC H3W 0A1 | 1998-08-21 |
| Decor Alliance Inc. | 5295 Chemin De La Cote Ste-catherine, #301, Montreal, QC H3W 0A1 | 1987-06-29 |
| Imp-or Canada Inc. | 4861 Ave De Courtrai, Suite 102, MontrГ©al, QC H3W 0A2 | 2017-11-01 |
| 8943958 Canada Inc. | 4861 Avenue Decourtrai, 202, Montreal, QC H3W 0A2 | 2014-07-04 |
| 12481294 Canada Inc. | 904-5175 Avenue De Courtrai, MontrГ©al, QC H3W 0A9 | 2020-11-09 |
| 9082301 Canada Incorporated | 5175 Avenue De Courtrai, Suite 909, Montreal, QC H3W 0A9 | 2014-11-09 |
| Newry Maple It Services Inc. | 41-4750 Avenue De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2020-03-13 |
| 10253278 Canada Inc. | 21 - 4702 Av. De Courtrai, Montreal, QC H3W 1A1 | 2017-05-26 |
| Halal-maplestar Foods Inc. | 4650 De Courtrai Avenue, Suite 53, Montreal, QC H3W 1A1 | 2006-11-30 |
| Find all corporations in postal code H3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. ELALOUF | 7563 RUE BAILY, COTE ST LUC QC H4W 2Z6, Canada |
| Y. HAZAN | 4840 RUE BOURRET, APT. 27, MONTREAL QC H3W 1L1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3W1L1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 128813 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.