INVESTISSEMENTS TERZIAN INC. (Corporation# 1609912) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 6, 1983.
| Corporation ID | 1609912 |
| Corporation Name | INVESTISSEMENTS TERZIAN INC. |
| Registered Office Address |
4922 Faulkner Street Chomedey, Laval QC H7W 1H8 |
| Incorporation Date | 1983-12-06 |
| Dissolution Date | 1991-11-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HOVSEP TERZIAN | 4922 FAULKNER STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1H8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-05 | 1983-12-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-06 | current | 4922 Faulkner Street, Chomedey, Laval, QC H7W 1H8 |
| Name | 1983-12-06 | current | INVESTISSEMENTS TERZIAN INC. |
| Status | 1991-11-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-02-08 | 1991-11-26 | Active / Actif |
| Status | 1989-04-01 | 1990-02-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-11-26 | Dissolution | |
| 1983-12-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1984-01-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1984-01-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1984-01-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4922 FAULKNER STREET |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 1H8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 137910 Canada Inc. | 4906 Faulkner, Chomedey, Laval, QC H7W 1H8 | 1984-12-18 |
| Les Entretiens Nasa Inc. | 4950 Rue Faulkner, Laval, QC H7W 1H8 | 1983-10-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HOVSEP TERZIAN | 4922 FAULKNER STREET, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1H8, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7W1H8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B. Terzian Import-export Inc. | 6985 Boul De L'acadie, Suite 204, Montreal, QC H3N 2V5 | 1988-09-02 |
| Investissements Fritz Inc. | 19524 Kenyon - Conc. 1, Apple Hill, ON K0C 1B0 | |
| Les Investissements Nakis Inc. | 111-576, Sainte-catherine East, Montreal, QC H2L 2E1 | |
| Les Investissements Emco Inc. | 2491 Brickland Drive, Cumberland, ON K4C 1R8 | |
| La Corporation De Ocmmerce Et D'investissements Exelmans | 5635 Avenue Woodbury, Montreal, QC H3T 1S6 | 1988-11-14 |
| Canwoods Investments Inc. / Investissements Canwoods Inc. | 310-925 Boulevard De Maisonneuve Ouest, MontrГ©al, QC H3A 0A5 | |
| Les Investissements Belchaber Inc. | 580 3e Rue Est, La Sarre, QC J9Z 2K2 | |
| Rng Investissements Inc. | 1 Adelaide St E, Toronto, ON M5C 2V9 | 2019-02-14 |
| R.r.a.c. Investments Inc. | 585, Rue De La Falaise, LГ©vis, QC G6W 1A4 | 2001-11-30 |
| Investissements Bc5 Inc. | 110 Rue Iberville, D.d.o., QC H9B 3A9 | 2015-11-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on INVESTISSEMENTS TERZIAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.