128741 CANADA INC. (Corporation# 1609564) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 5, 1983.
| Corporation ID | 1609564 |
| Business Number | 105861264 |
| Corporation Name | 128741 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
135 Rang 9 Et 10 St-camille QC J0A 1G0 |
| Incorporation Date | 1983-12-05 |
| Dissolution Date | 2018-10-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL HERAUD | 905 GRAND BOULEVARD OUEST, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 4P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-04 | 1983-12-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-04 | 1983-12-04 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-03-08 | current | 135 Rang 9 Et 10, St-camille, QC J0A 1G0 |
| Address | 2009-09-29 | 2014-03-08 | 8665 Chemin Chambly, St-hubert, QC J3Y 5K2 |
| Address | 2005-01-13 | 2009-09-29 | 8665 Chemin Chambly, St-hubert, QC J3Y 5K2 |
| Address | 1999-10-13 | 2005-01-13 | 905 Grand Boulevard Ouest, St-bruno-de-montarville, QC J3V 4P6 |
| Address | 1999-06-23 | 1999-10-13 | 905 Grand Boulevard Ouest, St-bruno-de-montarville, QC J3V 4P6 |
| Address | 1983-12-05 | 1999-06-23 | 1540 St-joseph, Lemoyne, QC J4P 2A8 |
| Name | 2009-09-29 | current | 128741 CANADA INC. |
| Name | 1983-12-05 | 2009-09-29 | 128741 CANADA INC. |
| Status | 2018-10-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-05-10 | 2018-10-07 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2014-02-27 | 2018-05-10 | Active / Actif |
| Status | 2013-10-05 | 2014-02-27 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-05-08 | 2013-10-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-09-29 | 2013-05-08 | Active / Actif |
| Status | 2008-05-21 | 2009-09-29 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-12-18 | 2008-05-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-16 | 2007-12-18 | Active / Actif |
| Status | 1997-11-24 | 1999-06-16 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-04-01 | 1997-11-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-05 | 1992-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-07 | Dissolution | Section: 212 |
| 2014-02-27 | Revival / Reconstitution | |
| 2013-10-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 2009-09-29 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-05-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-10-13 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1999-06-16 | Revival / Reconstitution | |
| 1997-11-24 | Dissolution | |
| 1983-12-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2011-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 135 RANG 9 ET 10 |
| City | ST-CAMILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0A 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A.h.b.f. Transport Inc. | 89, Rue Miquelon, Saint-camille, QC J0A 1G0 | 2014-05-12 |
| A.h.b.f. Inc. | 143 Rue Miquelon, Saint-camille, QC J0A 1G0 | 2012-02-15 |
| 4527704 Canada Inc. | 142 Rue Miquelon, Saint-camille, QC J0A 1G0 | 2009-08-31 |
| 3665658 Canada Inc. | 90, Chemin Darveau, Saint-camille, QC J0A 1G0 | 1999-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Diamonds Democracy Inc. | 270, Chemin Des Canadiens, Danville, QC J0A 1A0 | 2019-09-20 |
| 9748598 Canada Inc. | 55b, Du Carmel, Danville, QC J0A 1A0 | 2016-05-10 |
| Pieux XtrГЉme Canada Inc. | 1425, Route 116, Danville, QC J0A 1A0 | 2015-02-10 |
| 8439214 Canada Inc. | 86b Du Carmel /cp 984, Danville, QC J0A 1A0 | 2013-02-18 |
| 7891873 Canada Inc. | 100 Rue Crown, Danville, QC J0A 1A0 | 2011-06-14 |
| La Maison Denison Inc. | 581, Chemin Mclaughlin, Danville, QC J0A 1A0 | 2010-10-14 |
| Iconoclaste Musique Inc. | 85 Daniel-johnson, C P 669, Danville, QC J0A 1A0 | 2006-09-05 |
| Trinity Foundation Danville - | Box 904, Danville, QC J0A 1A0 | 2006-07-25 |
| Pratiko Inc. | 20 Saffin, Danville, QC J0A 1A0 | 2006-05-16 |
| Industries Framboesia Inc. | 10, Henri, Danville, QC J0A 1A0 | 2004-10-15 |
| Find all corporations in postal code J0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL HERAUD | 905 GRAND BOULEVARD OUEST, ST-BRUNO-DE-MONTARVILLE QC J3V 4P6, Canada |
| City | ST-CAMILLE |
| Post Code | J0A 1G0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 128741 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.