LES PRODUCTIONS LA CAVALE INC. (Corporation# 1609556) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 5, 1983.
| Corporation ID | 1609556 |
| Business Number | 105861348 |
| Corporation Name | LES PRODUCTIONS LA CAVALE INC. |
| Registered Office Address |
736 6e Avenue Pointe-aux-tembles QC H1B 4K5 |
| Incorporation Date | 1983-12-05 |
| Dissolution Date | 2001-06-07 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J.L. LAMBERT | 736 6IEME AVENUE, POINTE-AUX-TREMBLES, MONTREAL QC H1B 4K6, Canada |
| JEAN LAMBERT | 652 DU PORTAGE, REPENTIGNY QC J6A 7M2, Canada |
| RAYMOND LAMBERT | 47 DES GOURVERNEURS, REPENTIGNY QC J6A 1N3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-04 | 1983-12-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-05 | current | 736 6e Avenue, Pointe-aux-tembles, QC H1B 4K5 |
| Name | 1991-04-24 | current | LES PRODUCTIONS LA CAVALE INC. |
| Name | 1983-12-05 | 1991-04-24 | 128767 CANADA LTEE |
| Status | 2001-06-07 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-12-05 | 2001-06-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-06-07 | Dissolution | Section: 210 |
| 1983-12-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-08-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-08-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-08-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 736 6E AVENUE |
| City | POINTE-AUX-TEMBLES |
| Province | QC |
| Postal Code | H1B 4K5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Andre R. Vaillancourt Ltee | 3500 Boul. Du Tricentenaire, Pointe-aux-trembles, QC H1B 0A3 | 1997-04-02 |
| 4501993 Canada Inc. | 3500 Boul. Du Tricentenaire, Pointe-aux-trembles, QC H1B 0A3 | 2008-12-11 |
| 11129376 Canada Inc. | 11155, Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 2018-12-04 |
| Thedan Holdings Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 2006-12-07 |
| Bitumar (hamilton) Inc. | 11155 Rue Ste-catherine Est, MontrÉal, QC H1B 0A4 | 2002-12-12 |
| Placements Marc Theriault Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 2006-12-07 |
| Les Placements Bitumar Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | 1981-01-22 |
| Bitumar Inc. | 11,155 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al-est, QC H1B 0A4 | |
| Klockner-pentaplast of Canada, Inc. | 12420 Metropolitaine Est, Montreal, QC H1B 0B6 | |
| Placement Philanthropique Inc. | 11310 Rue Notredame, Est# 415, MontrÉal, QC H1B 0C2 | 1987-07-14 |
| Find all corporations in postal code H1B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J.L. LAMBERT | 736 6IEME AVENUE, POINTE-AUX-TREMBLES, MONTREAL QC H1B 4K6, Canada |
| JEAN LAMBERT | 652 DU PORTAGE, REPENTIGNY QC J6A 7M2, Canada |
| RAYMOND LAMBERT | 47 DES GOURVERNEURS, REPENTIGNY QC J6A 1N3, Canada |
| City | POINTE-AUX-TEMBLES |
| Post Code | H1B4K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cavale Corporate Performance Inc. | 985, Rue Saint-joseph, Valcourt, QC J0E 2L0 | 2005-03-10 |
| Les Productions Prunelle Rouge Inc. | 89 Sunnydide Avenue, Westmount, QC H3Y 1C7 | 1982-12-22 |
| Productions Presse-citron Inc. | 43, Chemin Mullen, La PГЄche, QC J0X 3G0 | 2018-05-23 |
| Les Productions Espace Vert (ii) Inc. | 3401 Rue St-antoine Ouest, Westmount, QC H3Z 1X1 | 2000-05-18 |
| Blue Parrot Productions Inc. | 205 Ave Richelieu, Pointe-au-pic, QC G0T 1M0 | 1986-06-17 |
| Les Productions Espace Vert (v) Inc. | 3401 Ouest Rue St-antoine, Montreal, QC H3Z 1X1 | 2001-10-16 |
| Les Productions Omega Productions Inc. | 3165 Chambois, Trois Rivieres Ouest, QC G8Y 3M7 | 1977-11-14 |
| Les Productions De Musique B.l.t. Inc. | 5 Avenue Brittany, Ville Mont-royal, QC | 1977-12-30 |
| Les Productions Espace Vert ( Vi ) Inc. | 3401 Ouest St-antoine, Westmount, QC H3Z 1X1 | 2002-03-12 |
| Same Adventure Productions Inc. | 1418 Pine Ave West, Montreal, QC H3G 1A8 | 1997-03-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES PRODUCTIONS LA CAVALE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.