PLACEMENTS ROLAND M. HARVEY INC. (Corporation# 1609483) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 5, 1983.
| Corporation ID | 1609483 |
| Business Number | 884524968 |
| Corporation Name | PLACEMENTS ROLAND M. HARVEY INC. |
| Registered Office Address |
252 Rue Heroux St-bruno De Montarville QC J3V 1H5 |
| Incorporation Date | 1983-12-05 |
| Dissolution Date | 1995-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R.M. HARVEY | 252 RUE HEROUX, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 1H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-12-04 | 1983-12-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-12-05 | current | 252 Rue Heroux, St-bruno De Montarville, QC J3V 1H5 |
| Name | 1983-12-05 | current | PLACEMENTS ROLAND M. HARVEY INC. |
| Status | 1995-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-04-05 | 1995-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-05 | 1986-04-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-31 | Dissolution | |
| 1983-12-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1983-12-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 252 RUE HEROUX |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J3V 1H5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion M.s.j. Inc. | 3217 Rue De L'hamamelis, St-bruno, QC J3V 0A3 | 2015-07-14 |
| Tube4 Conveyor Inc. | 3172 Rue Hamamelis, St-bruno De Montarville, QC J3V 0A3 | 2014-09-24 |
| 6363938 Canada Inc. | 3162 Rue De L'hamamГ€lis, St Bruno, QC J3V 0A3 | 2005-03-16 |
| Les Placements Yves Baillargeon Ltee | 3305, Rue De L'aronia, Saint-bruno-de-montarville, QC J3V 0A4 | 1980-05-12 |
| Sokologistik Inc. | 3010, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2013-08-28 |
| Camapro Services Inc. | 3141, Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2008-08-22 |
| 6798641 Canada Inc. | 3081 Rue Du Gadelier, Saint-bruno, QC J3V 0A5 | 2007-06-29 |
| Camapro Solutions Inc. | 3141 Rue Du Gadelier, Saint Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-11-30 |
| Virtual Eye Care Md Inc. | 3200 Blv. De Boucherville, St-bruno, QC J3V 0A5 | 2006-06-07 |
| Virtual Eyes Md Inc. | 3200 Blv. De Bourcheville, St. Bruno, QC J3V 0A5 | 2006-04-21 |
| Find all corporations in postal code J3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R.M. HARVEY | 252 RUE HEROUX, ST-BRUNO DE MONTARVILLE QC J3V 1H5, Canada |
| City | ST-BRUNO DE MONTARVILLE |
| Post Code | J3V1H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements Emma Harvey Inc. | 7057 Dumesnil, St-leonard, QC H1S 2X4 | 1983-02-09 |
| Les Placements Richard Harvey Limitee | 274 Chemin De La Baleine, Iles Au Coudres, QC G0A 2A0 | 1981-01-29 |
| Les Placements Gaudias Harvey Ltee | 961 13e Avenue, Thetford Mines, QC G6G 1W6 | 1979-08-17 |
| Les Placements Dominique Harvey Limitee | 90 Boulevard Leclerc, La Baleine Comte Charlevo, QC G0A 2A0 | 1981-01-29 |
| Les Placements Roland Godard Inc. | 1050 De L'industrie, St-jerome, QC J7Y 4B9 | 1983-02-01 |
| Les Placements Helmic Ltee | 1294, Rue Roland-desmeules, QuГ©bec, QC G1X 4Y3 | 1978-07-27 |
| Les Placements Roland Mercier Inc. | 417-65, Rue Г‰vangГ©line, Granby, QC J2G 6N4 | 1980-12-12 |
| Entreprises Roland Dupere & Fils Inc. | 1004 Rue Roland, Bellefeuille, QC J0R 1A0 | 1980-09-29 |
| Les Placements Roland Perreault Inc. | 252 Gerard-magella, Rimouski, QC G5L 6T6 | 1982-12-22 |
| Les Placements Roland Gauthier Inc. | 3931-c, Boul. Leman, Laval, QC H7E 4V7 |
Please comment or provide details below to improve the information on PLACEMENTS ROLAND M. HARVEY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.