GESTION TOPOL INC. (Corporation# 160920) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 1976.
| Corporation ID | 160920 |
| Business Number | 126398767 |
| Corporation Name | GESTION TOPOL INC. |
| Registered Office Address |
1299 Des Champs-ÉlysÉes Bureau 102/ Chicoutimi QC G7H 6P3 |
| Incorporation Date | 1976-09-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alain Darveau | 20 Chemin du Lac Emmuraillé, Saint-David-de-Falardeau QC G0V 1C0, Canada |
| RONALD BOIVIN | 1390 BOUL RENAUD, CHICOUTIMI QC G7H 3P1, Canada |
| Mona Lessard | 201-1180 Boulevard Talbot, Saguenay QC G7H 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1976-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1976-09-22 | 1976-09-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-06-29 | current | 1299 Des Champs-ÉlysÉes, Bureau 102/, Chicoutimi, QC G7H 6P3 |
| Address | 1976-09-23 | 2005-06-29 | 1 Place Du Royaume, Chicoutimi, QC |
| Name | 1976-09-23 | current | GESTION TOPOL INC. |
| Status | 1976-09-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-06-22 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-07-19 | Amendment / Modification | |
| 1976-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1299 DES CHAMPS-ÉLYSÉES |
| City | CHICOUTIMI |
| Province | QC |
| Postal Code | G7H 6P3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6078559 Canada Inc. | 1299 Champs-elysÉes, Chicoutimi, QC G7H 6P3 | 2003-03-21 |
| 123826 Canada Inc. | 1299, Rue Des Champs-ÉlysÉes, Bureau 102, Chicoutimi, QC G7H 6P3 | 1983-05-17 |
| 113866 Canada Inc. | 1299, Des Champs-elysÉes, Bureau 204, Chicoutimi, QC G7H 6P3 | 1982-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Daniel Simard Dentiste Inc. | 805 Des Sagueneens, #27, Chicoutimi, QC G7H 0A3 | 1983-04-25 |
| 9883185 Canada Inc. | 1113, Rue FГ©lix-antoine Savard, Saguenay, QC G7H 0A4 | 2016-08-25 |
| Wisofts Inc. | 844 Des Jaseurs, Chicoutimi, QC G7H 0B3 | 2009-05-08 |
| 3477568 Canada Inc. | 150 Rue Des Merlesbleus, Chicoutimi, QC G7H 0B4 | 1998-04-22 |
| 8787069 Canada Inc. | 145 Rue Des Merlebleus, Chicoutimi, QC G7H 0B5 | 2014-02-12 |
| 8046581 Canada Inc. | 2110, Rue Des Roitelets, Chicoutimi, QC G7H 0B7 | 2011-12-06 |
| Clinique Veterinaire Du Royaume Inc. | 270 Blv Du Royaume Est, Chicoutimi, QC G7H 0B9 | 1980-08-22 |
| 9794719 Canada Inc. | 1775 Rue Michael, Chicoutimi, QC G7H 0C6 | 2016-06-15 |
| Jaztek Design Inc. | 3451 Rang St-pierre, Chicoutimi, QC G7H 0E5 | 2020-08-27 |
| Г‰nergie Arvida Inc. | 2736, Rang St-pierre, Chicoutimi, QC G7H 0E7 | 2009-01-06 |
| Find all corporations in postal code G7H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alain Darveau | 20 Chemin du Lac Emmuraillé, Saint-David-de-Falardeau QC G0V 1C0, Canada |
| RONALD BOIVIN | 1390 BOUL RENAUD, CHICOUTIMI QC G7H 3P1, Canada |
| Mona Lessard | 201-1180 Boulevard Talbot, Saguenay QC G7H 4B6, Canada |
| City | CHICOUTIMI |
| Post Code | G7H 6P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8392447 Canada Inc. | 100 Topol Lane, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2013-01-03 |
| 8829721 Canada Limited | 111 Topol Lane, Carp, ON K0A 1L0 | 2014-04-01 |
| 6478115 Canada Limited | 111 Topol Lane, Carp, ON K0A 1L0 | 2005-11-15 |
| Co-gestion Limited | 3470 Breboeuf, Brossard, QC H4Z 2X5 | 1976-11-25 |
| Gestion F.a.j.m. Inc. | 1525 - 137e Rue, Saint-georges, QC G5Y 6V9 | |
| Gestion M2b Inc. | 1700, Rue Fleetwood, Laval, QC H7N 0C6 | |
| Gestion Jsf Inc. | 201, Chemin Du Lac, Varennes, QC J3X 1P7 | |
| Gestion 2hl Inc. | 220, Chemin Du Tremblay, Boucherville, QC J4B 8H7 | |
| Gestion F.t. Inc. | 2120, Rue Lavoisier, QuГ©bec, QC G1N 4B1 | |
| Gestion Plexo Inc. | 600 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 2000, Montreal, QC H3A 3J2 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION TOPOL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.