The Hunger Project in Canada (Corporation# 1609017) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 2, 1983.
| Corporation ID | 1609017 |
| Business Number | 871634994 |
| Corporation Name | The Hunger Project in Canada |
| Registered Office Address |
5160 Explorer Drive Unit 17 Mississauga ON L4W 4T7 |
| Incorporation Date | 1983-12-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| APRIL BURROWS | 295 WATER STREET, TORONTO ON N1G 2X5, Canada |
| LILLIAN ADAMAKIS | 48 JACKMAN AVENUE, TORONTO ON M4K 2X6, Canada |
| PENELOPE LONG | 12-1301 JOHNSTON STREET, VANCOUVER BC V6H 3R9, Canada |
| DON KASON | 352 KINGSWAY, TORONTO ON M9A 3V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-12-02 | 2014-10-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-12-01 | 1983-12-02 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2017-02-08 | current | 5160 Explorer Drive, Unit 17, Mississauga, ON L4W 4T7 |
| Address | 2017-02-06 | 2017-02-08 | 5160 Explorer Drive, Unit 17, Mississauga, ON L4W 4T7 |
| Address | 2015-12-14 | 2017-02-08 | 416 Moore Avenue, Unit 303, Toronto, ON M4G 1C9 |
| Address | 2014-10-15 | 2015-12-14 | 11 O'connor Drive, Toronto, ON M4K 2K3 |
| Address | 2004-03-31 | 2014-10-15 | 11 O'connor Drive, Toronto, ON M4K 2K3 |
| Address | 2004-03-31 | 2004-03-31 | 11 O'connor Drive, Toronto, ON M4K 2K3 |
| Address | 1983-12-02 | 2004-03-31 | 1652 West 8th Avenue, Vancouver, BC V6J 1V4 |
| Name | 2014-10-15 | current | The Hunger Project in Canada |
| Name | 1983-12-02 | 2014-10-15 | THE HUNGER PROJECT IN CANADA |
| Status | 2014-10-15 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-12-02 | 2014-10-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1983-12-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-29 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-01 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-27 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-10 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 5160 Explorer Drive |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 4T7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Profinsys Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit # 27, Mississauga, On, ON L4W 4T7 | 2004-01-15 |
| Lycatel Canada Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 38 (rear), Mississauga, ON L4W 4T7 | 2006-02-21 |
| Castles for Students Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 17, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2005-02-25 |
| Superbrands Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 22, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2004-08-19 |
| 7168306 Canada Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 13, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2009-05-05 |
| Lycamobile Canada Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 38 (rear), Mississauga, ON L4W 4T7 | 2012-03-20 |
| 12015102 Canada Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 13, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2020-04-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Hvac Service Solutions Inc. | 1-5160 Explorer Dr, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2020-06-18 |
| 11433423 Canada Inc. | 5160 Explorer Drive, Unit 13, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2019-05-30 |
| Halal Tours Inc. | 5160 Explorer Dr. #21, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2016-09-30 |
| Turkish Canadian Religious Foundation | 5160 Explorer Dr, Unit 40, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2015-01-24 |
| Id Planning Group Inc. | Unit 23 & 24 - 5160 Explorer Drive, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2014-11-19 |
| 9046585 Canada Inc. | 13-5160 Explorer Drive, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2014-10-09 |
| J.b Lynx Trucking Solutions Inc. | 5-5160 Explorer Drive, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2014-07-08 |
| 8238812 Canada Corp. | 5160 Explorer Dr. Unit #37, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2012-06-29 |
| 8168393 Canada Ltd. | 5160 Explorer Drive Unit 37, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2012-04-16 |
| 7311486 Canada Incorporated | 5160 Explorer Dr., Unit 33, Mississauga, ON L4W 4T7 | 2010-01-13 |
| Find all corporations in postal code L4W 4T7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| APRIL BURROWS | 295 WATER STREET, TORONTO ON N1G 2X5, Canada |
| LILLIAN ADAMAKIS | 48 JACKMAN AVENUE, TORONTO ON M4K 2X6, Canada |
| PENELOPE LONG | 12-1301 JOHNSTON STREET, VANCOUVER BC V6H 3R9, Canada |
| DON KASON | 352 KINGSWAY, TORONTO ON M9A 3V4, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 4T7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hip Hop 4 Hunger Society of Canada Inc. | 15628 100 Avenue, Suite 316, Surrey, BC V3R 7V1 | 2006-04-13 |
| Own Your Hunger Inc. | 4412 17 Ave Nw, Calgary, AB T3B 0N8 | 2019-01-20 |
| Aid for Hunger | 28, Bucksburn Road, Toronto, ON M9V 3V3 | 2012-03-02 |
| Hunger Station Inc. | 208 Waterbrook Lane, Kitchener, ON N2P 0H7 | 2018-11-08 |
| Congo (rdc) Faim/hunger Inc. | 2-400 Rue Raymond, Gatineau, QC J8P 5H4 | 2009-07-15 |
| Educational Concerns for Hunger Organization (canada) | 1192 Falgarwood Drive, Oakville, ON L6H 2L3 | 1996-09-27 |
| Nation Against Poverty and Hunger | 91 Langlaw Drive, Cambridge, ON N1P 1J1 | 2020-07-17 |
| Hand Up From Hunger Toronto | 1 Bloomingdale Drive, Brampton, ON L6W 3Z6 | 2014-10-03 |
| Hunger Buddy Ltd. | 736 Bay Street Suite 1203, Toronto, ON M5G 2M4 | 2012-08-21 |
| Equilibrium Hunger Solutions International | 55 Palmerston Gardens, Toronto, ON M6G 1V8 | 2005-11-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Hunger Project in Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.