WYNALL INVESTMENTS LTD. (Corporation# 1566474) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 1566474 |
| Corporation Name | WYNALL INVESTMENTS LTD. |
| Registered Office Address |
10040 104 Street Suite 901 Edmonton AB T5J 0Z7 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 2 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R.W. CAIRNS | 45 ALDENHAM CRES., DON MILLS ON M3A 2A9, Canada |
| J.B. KEAYES | 8 GRANDIN PLACE, ST. ALBERT AB T8N 1B5, Canada |
| S.R. SHARPE | 1 BAKER AVENUE, TORONTO ON M4V 2A9, Canada |
| R.A. BRIMACOMBE | 738 RIDEAU RD. S.W., CALGARY AB T2S 0R6, Canada |
| G.G. GIBB | BOX 22, RR 3, SOUTH EDMONTON AB T6H 4N7, Canada |
| J.L. GAIRDNER | 2115 GATESTONE AVENUE, OAKVILLE ON , Canada |
| I.S.M. MITCHELL | 80 LOVERS LANE, ANCASTER ON , Canada |
| D.A. CREIGHTON | 23 VILLAGE ROAD, SHERWOOD PARK AB , Canada |
| M.J. PREW | 602 SIFTON BLVD. S.W., CALGARY AB T2T 2K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-21 | current | 10040 104 Street, Suite 901, Edmonton, AB T5J 0Z7 |
| Name | 1983-09-21 | current | WYNALL INVESTMENTS LTD. |
| Status | 1983-10-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1983-09-21 | 1983-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-09-21 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Alberta |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Law and Business Publications (canada) Inc. | 10040 104 Street, 9th Floor Milner Building, Edmonton, AB T5J 0Z7 | 1979-09-13 |
| 126193 Canada Inc. | 10040 104 Street, Suite 901, Edmonton, AB T5J 0Z7 | |
| The Millar Lumber and Coal Company Limited | 10040 104 Street, 9th Floor Milner Building, Edmonton, AB T5J 0Z7 | 1928-12-06 |
| Cu Engineering Limited | 10040 104 Street, 11 Floor, Edmonton, AB T5J 2V6 | 1975-10-02 |
| Carrington Drugs (1980) Ltd. | 10040 104 Street, 9th Floor, Edmonton, AB T5J 0Z7 | |
| Seafirst Financial Services, Canada, Ltd. | 10040 104 Street, Suite 901, Edmonton, AB T5J 0Z7 | |
| Bank of Alberta Leasing Ltd. | 10040 104 Street, Suite 1200, Edmonton, AB T5J 3X6 | 1987-06-05 |
| Cmp Technology Inc. | 10040 104 Street, Suite 1000, Edmonton, AB T5J 0Z2 | 1988-01-28 |
| Ichthus Marketing Consulting Inc. | 10040 104 Street, Suite 1000, Edmonton, AB T5J 0Z2 | 1988-04-13 |
| Infosystems Crb Canada Inc. | 10040 104 Street, Suite 1000, Edmonton, AB T5J 0Z2 | 1988-05-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Compagnie De Placements Hypothecaires Ccb | 10040 104th Street-milner Building, 9th Floor, Edmonton, AB T5J 0Z7 | 1977-06-22 |
| Valence Securities Limited | 10040 104 St Milner Bldg, Suite 901 927 Milner Bldg, Edmonton, AB T5J 0Z7 | 1963-02-25 |
| Park Brothers Limited | 10040 104th St, 9th Floor, Edmonton 14, AB T5J 0Z7 | 1946-08-09 |
| Radio Station Ched Ltd. | 10040 104th Street, 9th Floor Milner Building, Edmonton, AB T5J 0Z7 | |
| Sibbald Arms Ltd. | 10040 104th Street, 9th Floor Milner Building, Edmonton, AB T5J 0Z7 | |
| Duron Corporation Ltd. | 10040 104th Street, Edmonton, AB T5J 0Z7 | 1971-12-24 |
| Machutchin Investments Ltd. | 10040 104th Street, Edmonton, AB T5J 0Z7 | 1971-12-30 |
| Name | Address |
|---|---|
| R.W. CAIRNS | 45 ALDENHAM CRES., DON MILLS ON M3A 2A9, Canada |
| J.B. KEAYES | 8 GRANDIN PLACE, ST. ALBERT AB T8N 1B5, Canada |
| S.R. SHARPE | 1 BAKER AVENUE, TORONTO ON M4V 2A9, Canada |
| R.A. BRIMACOMBE | 738 RIDEAU RD. S.W., CALGARY AB T2S 0R6, Canada |
| G.G. GIBB | BOX 22, RR 3, SOUTH EDMONTON AB T6H 4N7, Canada |
| J.L. GAIRDNER | 2115 GATESTONE AVENUE, OAKVILLE ON , Canada |
| I.S.M. MITCHELL | 80 LOVERS LANE, ANCASTER ON , Canada |
| D.A. CREIGHTON | 23 VILLAGE ROAD, SHERWOOD PARK AB , Canada |
| M.J. PREW | 602 SIFTON BLVD. S.W., CALGARY AB T2T 2K7, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J0Z7 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + EDMONTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fashion Togs Investments Ltd. | 300-8250 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2P5 | |
| DejÉbe Investments Inc. | 2005 Sheppard Ave East, Suite 200, Willowdale, ON M2J 5B4 | 1990-07-31 |
| N N Investments Incorporated | 6 Buffridge Trail, Brampton, ON L7A 1H2 | 2016-06-23 |
| Krd Investments Inc. | 141 Adelaide Street West, Suite 750, Toronto, ON M5H 3L5 | |
| Investments L.s.m. Ltee | 61 Richview Rd, Ste 1103, Etobicoke, ON | 1975-01-23 |
| Somerville Investments Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Investments Bagmo Inc. | 1155 Dorchester Boul West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1987-06-22 |
| Samfay Investments Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | |
| Imtoyco Investments Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 | |
| Renmont Investments Inc. | Suite 1440, 130 King Street West, Toronto, ON M5X 1E3 |
Please comment or provide details below to improve the information on WYNALL INVESTMENTS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.