126814 CANADA INC. (Corporation# 1566431) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 22, 1983.
| Corporation ID | 1566431 |
| Business Number | 876725466 |
| Corporation Name | 126814 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5810 Cote St. Luc Road Suite 36 Montreal QC H3X 2G3 |
| Incorporation Date | 1983-09-22 |
| Dissolution Date | 1996-02-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERSHON GOLDBERG | 4960 BOURRET APT. 301, MONTREAL QC H3W 1L4, Canada |
| MORRIS FEINSTEIN | 4660 BONAVISTA AVENUE APT. 702, MONTREAL QC H3W 2C5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-21 | 1983-09-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-22 | current | 5810 Cote St. Luc Road, Suite 36, Montreal, QC H3X 2G3 |
| Name | 1983-09-22 | current | 126814 CANADA INC. |
| Status | 1996-02-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-01-03 | 1996-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-22 | 1989-01-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-23 | Dissolution | |
| 1983-09-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1986 | 1983-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laverie Automatique Maroba Inc. | 5810 Cote St. Luc Road, Suite 36, Montreal, QC | 1977-07-15 |
| 97101 Canada Ltd./ltee | 5810 Cote St. Luc Road, Suite 33, Montreal, QC | 1980-03-05 |
| Placements N.d.g. Ltee | 5810 Cote St. Luc Road, Suite 33, Montreal, QC | 1975-09-26 |
| World Wide Safety Equipment Corp. | 5810 Cote St. Luc Road, Suite 33, Montreal, QC | 1976-04-15 |
| 99045 Canada Ltd/ltee | 5810 Cote St. Luc Road, Suite 39, Montreal, QC | 1980-06-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'association Textile Des Chinois-canadiens Inc. | 5810 Cote St Luc Road, Suite 33, Montreal, QC H3X 2G3 | 1994-05-17 |
| D.h. Garred International Inc. | 5810 Cote St-luc, Suite 32, Montreal, QC H3X 2G3 | 1989-01-19 |
| Communications Scoop Communications Inc. | Suite 3 6, Suite 204, Cote St Luc, QC H3X 2G3 | 1986-08-20 |
| Hydrogain Inc. | 5810 Cote St-luc Rd., Suite 32, Montreal, QC H3X 2G3 | 1984-03-30 |
| Les Investissements Fosco Groupe Inc. | 5810 Cote St-luc Road, Suite 32, Montreal, QC H3X 2G3 | 1983-11-04 |
| Stationnement Serville Ltee | 5810 Cote St Luc Rd., Suite 32, Montreal, QC H3X 2G3 | 1978-05-08 |
| La Cie De Ferronerie Industriel Britannique Ltee | 8510 Cote St.luc Road, Room 207, Montreal, QC H3X 2G3 | 1947-02-17 |
| Fonds De Capital Et D'emprunt Byrne (canada) S.c.c. | 5810 Cote St-luc Road, Suite 32, Montreal, QC H3X 2G3 | 1983-11-04 |
| Name | Address |
|---|---|
| GERSHON GOLDBERG | 4960 BOURRET APT. 301, MONTREAL QC H3W 1L4, Canada |
| MORRIS FEINSTEIN | 4660 BONAVISTA AVENUE APT. 702, MONTREAL QC H3W 2C5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3X2G3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 126814 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.