RE/MAX OLYMPIQUE INC. (Corporation# 1566415) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 22, 1983.
| Corporation ID | 1566415 |
| Business Number | 882163959 |
| Corporation Name | RE/MAX OLYMPIQUE INC. |
| Registered Office Address |
3905 Sherbrooke Est Montreal QC H1X 2A5 |
| Incorporation Date | 1983-09-22 |
| Dissolution Date | 1992-04-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DELISKA BOUTIN | 234 PLAMONDON, REPENTIGNY QC J6A 7E6, Canada |
| PAULINE LABRANCHE | 6623 JEAN MILOT, MONTREAL QC H1M 2Y7, Canada |
| DANIEL BOUCHARD | 7263 DE LA LOIRE, ANJOU QC H1K 3M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-21 | 1983-09-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-30 | current | 3905 Sherbrooke Est, Montreal, QC H1X 2A5 |
| Name | 1983-09-30 | current | RE/MAX OLYMPIQUE INC. |
| Name | 1983-09-22 | 1983-09-30 | 126460 CANADA INC. |
| Status | 1992-04-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-01-02 | 1992-04-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-22 | 1991-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-04-09 | Dissolution | |
| 1983-09-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1988-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 148103 Canada Inc. | 3905 Sherbrooke Est, Montreal, QC H1X 2A5 | 1985-12-06 |
| Deliska Boutin Courtier Inc. | 3905 Sherbrooke Est, Montreal, QC H1X 2A5 | 1983-06-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 135154 Canada Inc. | 3905 Rue Sherbrooke Est, Montreal, QC H1X 2A5 | 1984-08-29 |
| Calculateurs & Graphiques Biorythme Limitee | 3905 Est, Rue Sherbrooke, Montreal, QC H1X 2A5 | 1962-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mia Distribution Etc Inc. | 3296 Rue Belanger, Montreal, QC H1X 1A1 | 2017-05-05 |
| F. Iasenza Meat Center Inc. | 3266 Rue Belanger Est, Montreal, QC H1X 1A1 | 1980-08-01 |
| 8727376 Canada Inc. | 3370 BГ©langer, MontrГ©al, QC H1X 1A3 | 2014-03-03 |
| Services Fm Net Inc. | 3-4240 Pierre De Coubertin, Montreal, QC H1X 1A4 | 2015-06-05 |
| 6789595 Canada Inc. | 3333 BГ©langer, MontrГ©al, QC H1X 1A4 | 2007-06-13 |
| Les Technologies Toreo Inc. | 3542 Rue BГ©langer, MontrГ©al, QC H1X 1A7 | 2019-02-11 |
| 4021673 Canada Inc. | 3555 BÉlanger Est, #1, MontrÉal, QC H1X 1A8 | 2002-03-26 |
| 7837682 Canada Inc. | 3595 Rue BГ©langer Ap.14, MontrГ©al, QC H1X 1A9 | 2011-04-17 |
| Committee for The Commonwealth of Canada | 4111 Est Rue Belanger, Montreal, QC H1X 1B9 | 1983-10-11 |
| Ayibobo Services Culinaires Inc. | 3540 Rue Soubirous, MontrГ©al, QC H1X 1C2 | 2019-10-02 |
| Find all corporations in postal code H1X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DELISKA BOUTIN | 234 PLAMONDON, REPENTIGNY QC J6A 7E6, Canada |
| PAULINE LABRANCHE | 6623 JEAN MILOT, MONTREAL QC H1M 2Y7, Canada |
| DANIEL BOUCHARD | 7263 DE LA LOIRE, ANJOU QC H1K 3M4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1X2A5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Olympique Garage Doors Inc. | 6983 Boul St-laurent, Montreal, QC H2S 3E1 | 1988-03-21 |
| 11541439 Canada Ltd. | 504 Boul. Olympique, Pincourt, QC J7V 6N6 | 2019-07-29 |
| Gaz Naturel Olympique Inc. | 9340 Rue Foucher, MontrÉal, QC H2M 1W2 | 1984-01-30 |
| Pompage Campbell Inc. | 627 Boul. Olympique, Pincourt, QC J7V 6P4 | 1990-02-05 |
| Mgbiz Consulting Inc. | 393 Boul Olympique, Pincourt, QC J7V 6K3 | 2001-06-22 |
| 7795211 Canada Inc. | 394, Boul. Olympique, Pincourt, QC J7V 6N6 | 2011-06-03 |
| Vitrerie Olympique (1981) Inc. | 4051 St. Catherine Est, Montreal, QC H1W 2G9 | 1981-04-09 |
| Club De Sante Olympique Inc. | 222 St-georges, St-jerome, QC J7Z 5A2 | 1979-03-12 |
| A.r. Olympique Inc. | 6287, Boulevard Couture, Saint-leonard, QC H1P 3G7 | 1995-04-27 |
| Les Messageries Olympique Ltee | 142 A Notre-dame, Repentigny, QC | 1980-12-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on RE/MAX OLYMPIQUE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.