LES AUTOMOBILES FRANCOIS ROY LTEE (Corporation# 1565907) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565907 |
| Business Number | 883769069 |
| Corporation Name | LES AUTOMOBILES FRANCOIS ROY LTEE |
| Registered Office Address |
2650 Grand Rang St-jacques, Cte Montcalm QC J0K 2R0 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Dissolution Date | 1993-01-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| F. ROY | 2650 GRAND RANG, ST-JACQUES, CTE MONTCALM QC J0K 2R0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-21 | current | 2650 Grand Rang, St-jacques, Cte Montcalm, QC J0K 2R0 |
| Name | 1983-09-21 | current | LES AUTOMOBILES FRANCOIS ROY LTEE |
| Status | 1993-01-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-09-21 | 1993-01-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-01-28 | Dissolution | |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1990-08-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1990 | 1990-08-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2650 GRAND RANG |
| City | ST-JACQUES, CTE MONTCALM |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2R0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mailhot Industries Alta Ltd. | 2721 Route 341 Nord, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1996-10-15 |
| Jacques Landreville Design Inc. | 19 Bro, C P 969, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1995-02-15 |
| 2849356 Canada Inc. | 82 Rue Du College, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1992-09-02 |
| Centre D'amelioration Genetique Porcin Du Quebec Inc. | 2553 Rang St-jacques, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1992-05-05 |
| 145001 Canada Inc. | 1138 Chemin Plouffe, St-jacques De Montcalm, QC J0K 2R0 | 1985-12-01 |
| Rene Pierje Inc. | 2619 St-jacques, St-jacques De Montcalm, QC J0K 2R0 | 1985-05-06 |
| Les Entreprises Jean-pierre & Sylvain Lajoie Inc. | 62 Rue St-jacques, St-jacques, Montcalm, QC J0K 2R0 | 1985-03-27 |
| 135454 Canada Inc. | 47 Rue Venne, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1984-09-12 |
| Construction A & R Chalifoux Inc. | 2314 Rang St-jacques, St-jacques, QC J0K 2R0 | 1984-03-27 |
| 130986 Canada Inc. | 187 Rue St Jacques, St Jacques De Montcalm, QC J0K 2R0 | 1984-03-07 |
| Find all corporations in postal code J0K2R0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| F. ROY | 2650 GRAND RANG, ST-JACQUES, CTE MONTCALM QC J0K 2R0, Canada |
| City | ST-JACQUES, CTE MONTCALM |
| Post Code | J0K2R0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Raymond & Robert Automobiles Inc. | 9 Bas St-francois, St-severe, QC G0X 3B0 | 1983-05-10 |
| Alain Harvey Automobiles Inc. | 5520 Chemin St-francois, St Laurent, QC H4S 1B4 | 1984-04-24 |
| Gestion De Residus De Recyclage D'automobiles (r.r.a.) Inc. | 2185 Montee Masson, St-francois, Laval, QC H7E 4P2 | 1994-03-04 |
| Les Automobiles Autohaus Ltee | 5905 Transcanadienne, Saint-laurent, QC H4T 1A1 | 1978-08-31 |
| Automobiles Manic (1970) Ltd. | 630 Ouest Boul Dorchester, Suite 2620, Montreal 101, QC | 1970-06-23 |
| Gohier Automobiles (1972) Ltd. | 3333 Jarry St East, Montreal, QC H1Z 2E6 | 1972-09-28 |
| Les Automobiles Harland (1977) Ltee | 955 Montreal-toronto Boulevard, Dorval, QC | 1977-11-21 |
| Francois Brien Enterprises Ltd. | 2325 Prince of Wales Drive, Regina East, SK S4V 3A4 | 1993-11-17 |
| Francois Boivin Assurance Ltd. | 7 Chemin Hudson Club, Rigaud, QC J0P 1P0 | 1980-01-30 |
| Francois Cara Holdings Ltd. | 1350 10ieme Rang, Val-david, QC | 1977-09-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES AUTOMOBILES FRANCOIS ROY LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.