126797 CANADA INC. (Corporation# 1565842) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565842 |
| Business Number | 105855670 |
| Corporation Name | 126797 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
7051 Rue Guelph Cote St Luc, Montreal QC H3X 2P8 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Dissolution Date | 2002-12-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| L.V. BLEVINAL | 7051 GUELPH, COTE ST-LUC, MONTREAL QC H4W 1G8, Canada |
| R.L. BLEVINAL | 5605 REDWOOD, COTE ST-LUC, MONTREAL QC H4W 1T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-21 | current | 7051 Rue Guelph, Cote St Luc, Montreal, QC H3X 2P8 |
| Name | 1983-09-21 | current | 126797 CANADA INC. |
| Status | 2002-12-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-03-21 | 2002-12-04 | Active / Actif |
| Status | 1995-01-01 | 1995-03-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-12-04 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1997-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7051 RUE GUELPH |
| City | COTE ST LUC, MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3X 2P8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Commerce Decarie Inc. | 5441 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1997-04-04 |
| 2841690 Canada Inc. | 5495 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1992-07-27 |
| 171053 Canada Inc. | 5381 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1989-12-18 |
| Revec International Corporation | 5487 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1985-09-16 |
| Vinmar Davale Inc. | 5405 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1985-05-03 |
| 176506 Canada Inc. | 5357 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1985-03-20 |
| Consultants J. Shenker Inc. | 5305 Earnscliffe Ave., Montreal, QC H3X 2P8 | 1983-02-18 |
| Archaeological Explorer Inc. | 5405 Earnscliffe, Montreal, QC H3X 2P8 | 1989-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3522318 Canada Inc. | 6900 Boul. Decarie, Suite 3270, Montreal, QC H3X 2T8 | 1998-09-28 |
| 7193203 Canada Inc. | 5300 Ch De La Cote-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2009-06-18 |
| 4352840 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2006-09-27 |
| 4349920 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-st-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2006-02-03 |
| 4349911 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2006-02-03 |
| New Life Retirement Homes Inc. | 5300, Chemin De La Cote-saint-luc, Bureau 503, MontrÉal, QC H3X 0A3 | 1999-11-10 |
| 4425537 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote Saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | |
| 4378849 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2007-09-21 |
| 4425529 Canada Inc. | 5300, Ch. De La Cote-st-luc, Bureau 503, MontrГ©al, QC H3X 0A3 | 2007-05-04 |
| 4425545 Canada Inc. | 5300 Ch. De La CГ”te-saint-luc, Bureau 503, Montreal, QC H3X 0A3 | 2007-05-04 |
| Find all corporations in postal code H3X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| L.V. BLEVINAL | 7051 GUELPH, COTE ST-LUC, MONTREAL QC H4W 1G8, Canada |
| R.L. BLEVINAL | 5605 REDWOOD, COTE ST-LUC, MONTREAL QC H4W 1T8, Canada |
| City | COTE ST LUC, MONTREAL |
| Post Code | H3X2P8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 126797 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.