CONSULTANTS SAPAUCAN LTEE (Corporation# 1565800) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565800 |
| Business Number | 876637158 |
| Corporation Name | CONSULTANTS SAPAUCAN LTEE |
| Registered Office Address |
26 Du Coteau Vaudreuil Sur Le Lac QC J7V 5V5 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Dissolution Date | 1995-07-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J-M DIONNE | 6 RUE BERNATCHEZ, MONTMAGNY QC G5V 1H2, Canada |
| S. SAVARD | 2940 DES GOUVERNEURS, SUITE 25, ST-HYACINTHE QC J2S 1B2, Canada |
| G. BERNARDIN | 26 DU COTEAU, VAUDREUIL SUR LE LAC QC J7V 5V5, Canada |
| G. MOUSSEAU | 2955 ROUTE 343, ST-GERARD DE MAGEILA QC J0K 3P0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-21 | current | 26 Du Coteau, Vaudreuil Sur Le Lac, QC J7V 5V5 |
| Name | 1983-11-08 | current | CONSULTANTS SAPAUCAN LTEE |
| Name | 1983-09-21 | 1983-11-08 | 126801 CANADA INC. |
| Status | 1995-07-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-01-07 | 1995-07-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-21 | 1987-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-07-28 | Dissolution | |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1985-01-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 26 DU COTEAU |
| City | VAUDREUIL SUR LE LAC |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 5V5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solution Dalimar (s.d.i.) Inc. | 193 Joseph-carrier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 1998-04-17 |
| Serve Canada Quebec Equipments Ltd. | 179 Rue Joseph-carrier, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1997-11-07 |
| Degitech Inc. | 340 Joseph Carrier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | 1997-03-18 |
| Produits Roberts Evergreen (1996) LtÉe | 292 Adrien Patenaude, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1996-10-09 |
| 3220524 Canada Inc. | 346 Rue Aime Vincent, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1996-01-19 |
| Kairos Real Estate Inc. | 346 Aime Vincent, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1995-10-27 |
| Fe2000 Inc. | 181 Joseph Carrier Blvd, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1995-04-25 |
| 3085571 Canada Inc. | 2842 Honore Mercier, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1994-11-09 |
| Remaplan Inc. | 279 Adruien Patenaude, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1994-02-02 |
| Wallac Canada Inc. | 342 Aime-vincent Street, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1992-12-04 |
| Find all corporations in postal code J7V5V5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J-M DIONNE | 6 RUE BERNATCHEZ, MONTMAGNY QC G5V 1H2, Canada |
| S. SAVARD | 2940 DES GOUVERNEURS, SUITE 25, ST-HYACINTHE QC J2S 1B2, Canada |
| G. BERNARDIN | 26 DU COTEAU, VAUDREUIL SUR LE LAC QC J7V 5V5, Canada |
| G. MOUSSEAU | 2955 ROUTE 343, ST-GERARD DE MAGEILA QC J0K 3P0, Canada |
| City | VAUDREUIL SUR LE LAC |
| Post Code | J7V5V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S C E Consultants Ltee | 2305 Sheridan Rd, Town of Mount Royal, QC H3P 2N7 | 1974-06-24 |
| Les Consultants Ste-foy Ltee | 2900 Quatre-bourgeois, Suite 8, Sainte-foy, QC G1V 1Y4 | 1985-11-13 |
| B.i.m. Consultants Ltd. | 7730 Blvd Gouin Ouest, Montreal, QC H4K 2K2 | 1977-08-02 |
| Les Consultants Stratagemes Ltee | 6565 Duncan Street, Montreal, QC H4B 1E8 | 1978-02-07 |
| Les Consultants Dip Ltee | 4400, Chemin CГ”te De Liesse, Suite #203, Mont-royal, QC H4N 2P7 | 1981-09-17 |
| Laurentian Consultants B.h.p. Ltd. | 345 Boul. Riel, Hull, QC J8Z 1B3 | 1985-09-24 |
| C.d.d.h. Electrochemical and Metallurgical Consultants Ltd. | 748 Rue Le Laboureur, Boucherville, QC | 1978-11-27 |
| B.b.l. Consultants Ltd. | 2045 Stanley St, 11th Floor, Montreal, QC H3A 2V4 | 1977-11-10 |
| C.g.m. Chemical Consultants Ltd. | 84g Rue Brunswick, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2C5 | 1979-02-21 |
| B.v.l. Consultants Ltd. | 1400 Ouest, Rue Sauve, Suite 214, Montreal, QC H4N 1C5 | 1976-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSULTANTS SAPAUCAN LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.