126576 CANADA INC. (Corporation# 1565753) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565753 |
| Business Number | 876713868 |
| Corporation Name | 126576 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5821a Avenue Du Parc Montreal QC H2V 4H4 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Dissolution Date | 1995-06-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| V. XANTHOULEAS | 5821A AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| J. COCONAS | 5821A AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| G. SPILIOTOPOULOS | 5723 AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-21 | current | 5821a Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4H4 |
| Name | 1983-09-21 | current | 126576 CANADA INC. |
| Status | 1995-06-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-01-04 | 1995-06-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-21 | 1986-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-06-19 | Dissolution | |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3227812 Canada Inc. | 5925 Park Ave, Montreal, QC H2V 4H4 | 1996-02-13 |
| Linkstar Holdings Ltd. | 5883 Park Ave, Montreal, QC H2V 4H4 | 1994-08-11 |
| Canada-tchad-action-solidarite (ca-t.a.s.) | 6087 Du Parc, Montreal, QC H2V 4H4 | 1994-06-20 |
| Marketing & Communications Linkstar Inc. | 5883 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1992-11-13 |
| Labros Foods Inc. | 5868 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1991-12-18 |
| Television Hellenic Montreal Ltee | 5895 Park Ave, Montreal, QC H2V 4H4 | 1989-06-08 |
| Lady Jouvance Ltd. | 5956 Park Avenue, Suite 1, Montreal, QC H2V 4H4 | 1989-04-24 |
| 165019 Canada Inc. | 5843 A Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1988-11-29 |
| 161775 Canada Inc. | 5821 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1988-05-13 |
| 160137 Canada Inc. | 6053 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4H4 | 1988-01-18 |
| Find all corporations in postal code H2V4H4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| V. XANTHOULEAS | 5821A AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| J. COCONAS | 5821A AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4H4, Canada |
| G. SPILIOTOPOULOS | 5723 AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4H2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2V4H4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 126576 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.