126538 CANADA INC. (Corporation# 1565699) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 1983.
| Corporation ID | 1565699 |
| Business Number | 876715467 |
| Corporation Name | 126538 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6701 Rue Charest Cote St-luc QC H4V 1B4 |
| Incorporation Date | 1983-09-20 |
| Dissolution Date | 1996-08-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ISAAC MIMRAN | 6701 RUE CHAREST, COTE ST-LUC QC H4V 1B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-19 | 1983-09-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-20 | current | 6701 Rue Charest, Cote St-luc, QC H4V 1B4 |
| Name | 1983-09-20 | current | 126538 CANADA INC. |
| Status | 1996-08-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-01-02 | 1996-08-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-20 | 1990-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-08-29 | Dissolution | |
| 1983-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6701 RUE CHAREST |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4V 1B4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre De La Vision Mtl Inc. | 6701 Charest, Montreal, QC H4V 1B4 | 1991-06-11 |
| Telebase Communications Inc. | 6703 Charest Road, Montreal, QC H4V 1B4 | 1990-12-27 |
| Corp. Des Ventes Eddy Elias | 6705 Charest Avenue, Montrea, QC H4V 1B4 | 1983-06-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ISAAC MIMRAN | 6701 RUE CHAREST, COTE ST-LUC QC H4V 1B4, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4V1B4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 126538 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.