G. GERVAIS MANUTENTION LTÉE (Corporation# 1565656) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565656 |
| Business Number | 103235354 |
| Corporation Name | G. GERVAIS MANUTENTION LTÉE |
| Registered Office Address |
11 Des Falaises, 2e Avenue St-jean De Matha QC J0K 2S0 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Dissolution Date | 2004-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GUY GERVAIS | 11 DES FALAISES, 2E AVENUE, ST-JEAN DE MATHA QC J0K 2S0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1991-04-10 | current | 11 Des Falaises, 2e Avenue, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 |
| Name | 1991-04-10 | current | G. GERVAIS MANUTENTION LTÉE |
| Name | 1989-09-08 | 1989-09-08 | LES LUBRIFIANTS JACQUES CARPENTIER LTEE |
| Name | 1983-11-29 | 1983-11-29 | 126791 CANADA INC. |
| Name | 1983-09-21 | 1991-04-10 | DIESEL TECH (MANUTENTION) LTEE |
| Status | 2004-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-12-23 | 2004-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-01-01 | 2003-12-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-21 | 1998-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-05-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1996-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1995 | 1996-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 11 DES FALAISES, 2E AVENUE |
| City | ST-JEAN DE MATHA |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 2S0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mayday International | 1071 Rang Belle Montagne, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1994-07-08 |
| Transport 109 Inc. | 1240 Belle Montagne, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1994-02-09 |
| Distribution Okasnak Ltee | 176 Ave Des Pins, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1988-06-16 |
| Gilles Forgues Techniques De Construction Inc. | 125 Avenue Du Parc, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1988-01-12 |
| R. Forgues Construxtion,inc. | 81 Ave Du Parc, St-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 1987-04-08 |
| Fondaction International Pour Le Partenariat Et L'aide Au DГ©marrage D'entreprises (fipade) | 1054 Belle Montagne, St Jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1987-01-26 |
| Les Constructions Prextra Inc. | 60 Richer, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1986-08-22 |
| Hebergement Montagne Coupee Inc. | 240 Rue Montagne Coupee, St-jean-de-matha, QC J0K 2S0 | 1986-06-26 |
| Les Operations Forestieres R. Fillion Inc. | 878 Chemin Pain De Sucre, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1986-05-13 |
| Informatique Developpement Et Enseignement Idee Inc. | 120 Rang St-leon, St-jean De Matha, QC J0K 2S0 | 1985-05-31 |
| Find all corporations in postal code J0K2S0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GUY GERVAIS | 11 DES FALAISES, 2E AVENUE, ST-JEAN DE MATHA QC J0K 2S0, Canada |
| City | ST-JEAN DE MATHA |
| Post Code | J0K2S0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Location Gervais Inc. | 6570 Esplanade Ave., Montreal, QC H2V 4L5 | 1984-08-20 |
| C. Gervais Rentals Ltd. | 1110 Sherbrooke St West, Ste 306, Montreal, QC H3A 1G8 | 1926-09-20 |
| Grande Vente Canadienne De Fourrure Gervais Inc. | 416 De Maisonneuve West, Suite 801, Montreal, QC H3A 1L2 | 1991-11-01 |
| Chambre De Commerce De St-gervais | St- Gervais (bellechasse), QC | 1966-05-17 |
| G. Gervais & Associates, Traffic Consultants Inc. | 465 St-jean, Suite 603, Montreal, QC H9Y 2R6 | 1987-06-04 |
| Hubert Gervais and Associates Ltd. | 360 Ouest, Rue St-jacques, Montreal, QC | 1973-05-03 |
| Lynne Gervais & Associes Consultants En Ressources Humaines Inc. | 41 Chambertin, Kirkland, QC H9H 5E2 | 1996-01-16 |
| Gervais Lamoureux Consultants Et Associes Inc. | 11 Avenue Woodland, Beaconsfield, QC H9W 4V8 | 1979-10-01 |
| Borden Ladner Gervais Foundation | 1000 Rue De La GauchetiÈre Ouest, #900, MontrÉal, QC H3B 5H4 | 1999-01-01 |
| Vanessa Gervais Medicine Professional Corporation | P O Box 250- Chisasibi Hospital, Chisasibi, QC J0M 1E0 | 2012-03-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on G. GERVAIS MANUTENTION LTÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.