VITRERIE BELGE (1985) INC. (Corporation# 1565621) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 21, 1983.
| Corporation ID | 1565621 |
| Business Number | 877408351 |
| Corporation Name | VITRERIE BELGE (1985) INC. |
| Registered Office Address |
218 Rue Notre-dame, Apt. 203 Repentigny QC J6A 2R2 |
| Incorporation Date | 1983-09-21 |
| Dissolution Date | 1996-03-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. THERIAULT | 218 RUE NOTRE-DAME, APT. 203, REPENTIGNY QC J6A 2R2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-20 | 1983-09-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-10-25 | current | 218 Rue Notre-dame, Apt. 203, Repentigny, QC J6A 2R2 |
| Name | 1985-01-29 | current | VITRERIE BELGE (1985) INC. |
| Name | 1983-09-21 | 1985-01-29 | 126794 CANADA INC. |
| Status | 1996-03-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-01-03 | 1996-03-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-21 | 1989-01-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-08 | Dissolution | |
| 1983-09-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 218 RUE NOTRE-DAME, APT. 203 |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 2R2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 126793 Canada Inc. | 218 Rue Notre-dame Apt. 203, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1983-09-21 |
| 110183 Canada Limitee | 218 Rue Notre Dame, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1981-09-16 |
| Marina La Seigneurie Ltee | 220 Notre Dame, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1980-11-25 |
| Entreprises Frank Lima Ltee | 220 Rue Notre Dame, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1980-11-03 |
| Editions D'art Hermel Pelletier Inc. | 216 Rue Notre-dame, App.207, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1980-04-18 |
| Societe D'investissements Arius Inc. | 216 Rue Notre-dame, Suite 502, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1981-01-29 |
| 171941 Canada Inc. | 216 Rue Notre-dame, Suite 508, Repentigny, QC J6A 2R2 | 1990-01-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. THERIAULT | 218 RUE NOTRE-DAME, APT. 203, REPENTIGNY QC J6A 2R2, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A2R2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vitrerie Andre Solarium 1985 Inc. | 1545 Louvain Street, Montreal, QC H4N 1G6 | 1985-04-04 |
| Vitrerie D'aujourd'hui Canada (1985) Inc. | 8820 Plascal Gagnon, Suite 3, St-leonard, QC H1P 1Z3 | 1985-05-24 |
| Technologie Rps (1985) Inc. | 4480 Cote De Liesse, Suite 104, Montreal, QC H4N 2R1 | 1985-05-17 |
| Societe D'affacturage Bne (1985) Limitee | 44 King Street West, Toronto, ON M5H 1E2 | 1985-10-29 |
| D.l. Oriental Imports (1985) Ltd. | 1625 Chabanel Street, Suite 970, Montreal, QC H4N 2S7 | 1985-08-28 |
| C & G Printing (1985) Inc. | 22 Maccrimmon, Harrington, QC J8G 2T1 | 1985-03-14 |
| Canadian Caskets Company (ccc)(1985) Ltd. | 8001 19ieme Avenue, Montreal, QC H1Z 3S4 | 1985-04-02 |
| Li P'tit Belge Inc. | 402 Rue St-georges, St-jerome, QC | 1980-05-22 |
| SociÉtÉ Belge De Bienfaisance | 114 Rue Les Érables, Laval, QC H7R 1A4 | 1921-06-24 |
| La Compagnie Manufacturiere London (1985) Ltee | 140 Cremazie Blvd. West, Montreal, QC H2P 1C3 | 1985-04-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on VITRERIE BELGE (1985) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.