GEE 2 CREATIONS INC. (Corporation# 1565257) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 12, 1983.
| Corporation ID | 1565257 |
| Business Number | 101194488 |
| Corporation Name |
GEE 2 CREATIONS INC. CREATIONS GEE 2 INC. |
| Registered Office Address |
2260 Parthenais Street Montreal QC H2K 3T5 |
| Incorporation Date | 1983-09-12 |
| Dissolution Date | 1990-01-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. COHN | 1520 DR. PENFIELD, APT. 63, MONTREAL QC H3G 1B9, Canada |
| B. NEILINGER | 3770 GREY AVENUE, MONTREAL QC H4A 3N7, Canada |
| G. ULRICH | 44 BELSIZE, HAMPSTEAD QC H3X 3K1, Canada |
| A. STOLBERG | 174 BUTTERNUT CRES., DOLLAR DES ORMEAUX QC H9A 2A8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-11 | 1983-09-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-12 | current | 2260 Parthenais Street, Montreal, QC H2K 3T5 |
| Name | 1983-09-12 | current | GEE 2 CREATIONS INC. |
| Name | 1983-09-12 | current | CREATIONS GEE 2 INC. |
| Status | 1990-01-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-09-12 | 1990-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1990-01-05 | Dissolution | |
| 1983-09-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1989-03-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1988 | 1989-03-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1989-03-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mini-monde Imports Ltd. | 2260 Parthenais Street, Montreal, QC H2K 3T5 | 1968-12-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 90203 Canada Inc. | 2260 Parthenais St., Montreal, QC H2K 3T5 | 1979-01-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10695408 Canada Inc. | 009-1451, Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2018-03-22 |
| Fitn Sports and Fitness Inc. | 1451 Rue Parthenais, #524, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2017-08-25 |
| Ocea Creations Inc. | 507-1451 Parthenais Code 148, Montreal, QC H2K 0A2 | 2015-04-19 |
| 9008381 Canada Inc. | 107-1451 Rue Parthenais, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2014-09-04 |
| Investissements & Conseils Plus LtÉe | 104-1451 Rue Parthenais, MontrÉal, QC H2K 0A2 | 2013-07-17 |
| Tterraserve Consulting Inc. | 1451 Rue Parthenais, # 533, Montreal, QC H2K 0A2 | 2010-05-20 |
| Solutions Fuzion Info Inc. | 1451 Parthenais, Unit 507, Montreal, QC H2K 0A2 | 1998-06-18 |
| Une Pinte De Science - Pint of Science Canada | 1451 Rue Parthenais, App 011, MontrГ©al, QC H2K 0A2 | 2015-12-17 |
| Postable Inc. | 401-2160 Rue Laforce, MontrГ©al, QC H2K 0B3 | 2017-05-16 |
| Beijing Communication (canada) Investments Inc. | 304-2229 Rue St Catherine E, Montreal, QC H2K 0B8 | 2014-11-07 |
| Find all corporations in postal code H2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. COHN | 1520 DR. PENFIELD, APT. 63, MONTREAL QC H3G 1B9, Canada |
| B. NEILINGER | 3770 GREY AVENUE, MONTREAL QC H4A 3N7, Canada |
| G. ULRICH | 44 BELSIZE, HAMPSTEAD QC H3X 3K1, Canada |
| A. STOLBERG | 174 BUTTERNUT CRES., DOLLAR DES ORMEAUX QC H9A 2A8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2K3T5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4 Seasons Creations Inc. | 9365 Pascal Gagnon, St-leonard, QC H1P 1Z4 | 1984-03-28 |
| Jo Jo Creations Jewellers Inc. | 1303 Greene Ave., Suite 401, Montreal, QC H3Z 2A7 | 1976-02-18 |
| Furs Brothers Creations Inc. | 649 Rue Beaumont, Montreal, QC H3N 1V7 | 1988-08-23 |
| Two Sisters Creations Inc. | 43 Harrow Road, Montreal, QC H3X 3W3 | 1984-09-17 |
| Les Creations Jj De La Mariee Limitee | 25 Lilac Avenue, Dorval, QC H9S 3L8 | 1982-10-12 |
| Creations Quatre ChГЉnes Inc. | 1403 Triole, Ottawa, ON K1T 4B4 | 1997-07-07 |
| Les Creations H. & E. Inc. | 5505 St-lawrence, Suite 2014, Montreal, QC H2T 1S6 | 1984-06-27 |
| Creations Jathy Creations Inc. | 106 Westpark Blvd, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2J9 | 1983-05-02 |
| Les Creations Oh| La| La| Inc. | 800 Victoria Square, Suite 4100, Montreal, QC H4Z 1H9 | 1983-04-26 |
| Creations Zac N. Inc. | 5800 St-denis Street, Suite 500, Montreal, QC H2S 3L5 | 1993-04-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on GEE 2 CREATIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.