LOTUS & PAPYRUS INTERNATIONAL INCORPORATED (Corporation# 1565214) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 5, 1983.
| Corporation ID | 1565214 |
| Business Number | 882567464 |
| Corporation Name | LOTUS & PAPYRUS INTERNATIONAL INCORPORATED |
| Registered Office Address |
7 Hauteview Crt North York ON M3A 2Z8 |
| Incorporation Date | 1983-10-05 |
| Dissolution Date | 2005-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LEONORA N. HASSAN | 50 UNDERHILL DRIVE, DON MILLS ON M3A 2J6, Canada |
| A. RIFAAT HASSAN | 50 UNDERHILL DRIVE, DON MILLS ON M3A 2J6, Canada |
| DR. GAMAL H. AHMED | 4 GARREDET EL SYASA ST., SAYDA ZANAIS, CAIRO , Egypt |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-10-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-10-04 | 1983-10-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-10-05 | current | 7 Hauteview Crt, North York, ON M3A 2Z8 |
| Name | 1983-10-05 | current | LOTUS & PAPYRUS INTERNATIONAL INCORPORATED |
| Name | 1983-10-05 | current | LOTUS ; PAPYRUS INTERNATIONAL INCORPORATED |
| Status | 2005-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-04-05 | 2005-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-01-24 | 2005-04-05 | Active / Actif |
| Status | 1998-02-01 | 2001-01-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1995-04-19 | 1998-02-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-10-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 7 HAUTEVIEW CRT |
| City | NORTH YORK |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 2Z8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LEONORA N. HASSAN | 50 UNDERHILL DRIVE, DON MILLS ON M3A 2J6, Canada |
| A. RIFAAT HASSAN | 50 UNDERHILL DRIVE, DON MILLS ON M3A 2J6, Canada |
| DR. GAMAL H. AHMED | 4 GARREDET EL SYASA ST., SAYDA ZANAIS, CAIRO , Egypt |
| City | NORTH YORK |
| Post Code | M3A2Z8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Papyrus Training Inc. | 228 Principale, C.p. 228, Balmoral, NB E0B 1C0 | 1991-12-11 |
| Papyrus Specialities Canada Ltd. | 106 Rue Champlain, Baie Comeau, QC G4Z 1M2 | 1977-11-28 |
| Papyrus Electronics Incorporated | 478 King Street West, Suite 803, Toronto, ON M5V 0A8 | 2011-11-11 |
| Le RÉseau Lotus Inc. | 17244 Brunswick Blvd., Kirkland, QC H9J 1K9 | 2005-03-24 |
| Immobilier Lotus Inc | 400 Sauve West, Suite 100, Montreal, QC H3L 1Z8 | 1999-02-04 |
| Lotus Shipping Agencies Inc. | 244 Autumn Drive, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 2T9 | 1990-09-28 |
| Lotus Noir Inc. | 1908, Rue Frontenac, Montreal, QC H2K 2Z1 | 2010-10-25 |
| Systemes De Meubles Lotus Inc. | Royal Bank Plaza, Suite 1900 P.o.box 15, Toronto, ON M5J 2J1 | 1979-08-16 |
| Laine International Inc. | 9 Des Lotus, Blainville, QC J7C 5V2 | 2008-07-02 |
| Lotus International Inc. | 400 Sauve Ouest, MontrГ©al, QC H3L 1Z8 | 2011-04-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on LOTUS & PAPYRUS INTERNATIONAL INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.