OHMS OWNER HOME MARKETING SYSTEMS INTERNATIONAL LTD. (Corporation# 1565141) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 26, 1983.
| Corporation ID | 1565141 |
| Business Number | 881662464 |
| Corporation Name | OHMS OWNER HOME MARKETING SYSTEMS INTERNATIONAL LTD. |
| Registered Office Address |
260 St-albert Road St-albert AB T8N 0P7 |
| Incorporation Date | 1983-09-26 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W. MILLER | 14964 121A AVENUE, SUITE 200, EDMONTON AB T5V 1A3, Canada |
| K. RANTA | 14964 121A AVENUE, SUITE 200, EDMONTON AB T5V 1A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-26 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-25 | 1983-09-26 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-26 | current | 260 St-albert Road, St-albert, AB T8N 0P7 |
| Name | 1983-09-26 | current | OHMS OWNER HOME MARKETING SYSTEMS INTERNATIONAL LTD. |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-01-04 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-26 | 1986-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1983-09-26 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pure Growth Canada Ltd. | 15 Beacon Crescent, St Albert, AB T8N 0A2 | 2016-07-25 |
| Cogenesis Corp. | 15 Bellevue Crescent, St. Albert, AB T8N 0A5 | 2017-08-17 |
| 9645535 Canada Inc. | 17 Balmoral Drive, St. Albert, AB T8N 0B7 | 2016-02-25 |
| Jck Contracting Inc. | 37 Belmont Dr, St.albert, AB T8N 0C6 | 2016-08-15 |
| Advanced Concrete Flatwork Inc. | 10106-88th Avenue, Grande Prairie, AB T8N 0C6 | 2004-04-21 |
| 11881086 Canada Inc. | 57 Sturgeon Road, St. Albert, AB T8N 0E8 | 2020-02-02 |
| Onemore Property Inc. | 277 Ridgewood Terrace, St. Albert, AB T8N 0E9 | 2008-01-08 |
| Mike Montana Landscape & Wildlife Photography Inc. | 191 Ridgewood Terrace, St. Albert, AB T8N 0E9 | |
| 6394566 Canada Ltd. | 14 Salisbury Ave, St. Albert, AB T8N 0L8 | 2005-05-21 |
| H2o Swim Pros Incorporated | 5 Gate Avenue, #408, St. Albert, AB T8N 0N3 | 2019-06-18 |
| Find all corporations in postal code T8N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| W. MILLER | 14964 121A AVENUE, SUITE 200, EDMONTON AB T5V 1A3, Canada |
| K. RANTA | 14964 121A AVENUE, SUITE 200, EDMONTON AB T5V 1A3, Canada |
| City | ST-ALBERT |
| Post Code | T8N0P7 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + ST-ALBERT |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Home Owner Marketing Enterprise Inc. | 200 Granville, Suite 100, Vancouver, BC V6C 1S4 | |
| Can Do Home Owner Marketing Inc. | 650 West Georgia Stret, Suite 3100, Vancouver, BC V6B 4P7 | 1987-03-19 |
| Canadian Home Owner Benefits Inc. | 8 Sydenham Street, Dundas, ON L9H 2T4 | 2012-01-11 |
| Consolidated Home Owner Inc. | 911-1250 Bridletown Circle, % Donald Hennessy, Toronto, ON M1W 2V1 | 2009-08-31 |
| Owner To Owner Real Estate Ltd. | 1114 North Rd., Eagle Lake, ON K0M 1M0 | 2006-02-13 |
| Homemaker's Digest Home Marketing Systems Limited | 2300 Yonge Street, Suite 401, Toronto, ON M4P 1E4 | 1970-10-02 |
| By Owner Talking Systems Inc. | 223 Colonnade Road, Suite 214, Nepean, AB K2E 7K3 | |
| Owner Direct Freight Systems Inc. | 236 Parkview Hills Drive, Cobourg, ON K9A 5S2 | 2001-03-01 |
| Syber Sell for Sale By Owner Systems (canada) Inc. | 2650 Queensview Dr, Suite 200, Ottawa, ON K2B 8H6 | 1997-03-17 |
| For Sale By Owner International, Inc. | 502246 Islandview Drive, R.r.#2, Wiarton, ON N0H 2T0 | 2010-06-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on OHMS OWNER HOME MARKETING SYSTEMS INTERNATIONAL LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.