THE NATIVE TRAINING INSTITUTE OF QUEBEC INC. (Corporation# 1565125) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 1983.
| Corporation ID | 1565125 |
| Business Number | 102497351 |
| Corporation Name |
THE NATIVE TRAINING INSTITUTE OF QUEBEC INC. INSTITUT DE FORMATION AUTOCHTONE DU QUEBEC INC. |
| Registered Office Address |
50 Boulevard Bastien Village Des Hurons QC G0A 4V0 |
| Incorporation Date | 1983-09-15 |
| Dissolution Date | 2015-05-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JULES PICARD | 1318, RUE F.X. BOUCHARD, ROBERVAL QC G8H 3A3, Canada |
| CAMIL DUCHESNE | 130 OUIATCHOUAN MASHTEUIATSH, QUEBEC QC G0W 2H0, Canada |
| GUY LALOCHE | RUE WEMOTACI, WEMENTACI QC G0X 3R0, Canada |
| GERMAIN PAUL | 85A BOUL. BASTIEN, BUREAU 100, WENDAKE QC G0A 4V0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-15 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-09-14 | 1983-09-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1983-09-15 | current | 50 Boulevard Bastien, Village Des Hurons, QC G0A 4V0 |
| Name | 1986-11-14 | current | THE NATIVE TRAINING INSTITUTE OF QUEBEC INC. |
| Name | 1986-11-14 | current | INSTITUT DE FORMATION AUTOCHTONE DU QUEBEC INC. |
| Name | 1983-09-15 | 1986-11-14 | SERVICE DE FORMATION AUTOCHTONE DU QUEBEC INC. |
| Status | 2015-05-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-15 | 2015-05-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-15 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-15 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-14 | Dissolution | Section: 222 |
| 1983-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1993-05-23 |
| Address | 50 BOULEVARD BASTIEN |
| City | VILLAGE DES HURONS |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 4V0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3459080 Canada Inc. | 385 Rue Max Gros Louis, Wendake, QC G0A 4V0 | 1998-03-31 |
| L'office Du Tourisme De Wendake-corporation | 71 Maurice Bastien, Wendake, QC G0A 4V0 | 1997-11-14 |
| Corporation FinanciÉre Royal Best | 50 Claude Sioui, C P 192, Village Hurons, QC G0A 4V0 | 1997-08-29 |
| Parfums Aladin International Inc. | 50 Chef Claude Sioui, C.p. 192, Village Des Hurons, QC G0A 4V0 | 1996-05-30 |
| 3236064 Canada Inc. | 475 Rue Max Gros-louis, Village Des Hurons, QC G0A 4V0 | 1996-03-06 |
| Fondation 18onnhe Foundation | 60 Tahourenche, Wendake, QC G0A 4V0 | 1995-11-15 |
| Kosidev Inc. - Konrad Sioui DГ©veloppement Inc. | 420 Kaska, Village Hurons, Wendake, QC G0A 4V0 | 1994-12-30 |
| SociÉtÉ D'experts-conseils En Projets Autochtones Du QuÉbec | 255 Place Chef Michel Laveau, Village Hurons Wendake, QC G0A 4V0 | 1993-11-19 |
| SociÉtÉ De DÉveloppement Wendat Inc. | 255 Place Chef Michel-laveau, Village Huron Wendake, QC G0A 4V0 | 1991-01-09 |
| John Sioui Entreprises Huron Inc. | 620 Thodatowan, Huron Village, QC G0A 4V0 | 1988-02-17 |
| Find all corporations in postal code G0A4V0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JULES PICARD | 1318, RUE F.X. BOUCHARD, ROBERVAL QC G8H 3A3, Canada |
| CAMIL DUCHESNE | 130 OUIATCHOUAN MASHTEUIATSH, QUEBEC QC G0W 2H0, Canada |
| GUY LALOCHE | RUE WEMOTACI, WEMENTACI QC G0X 3R0, Canada |
| GERMAIN PAUL | 85A BOUL. BASTIEN, BUREAU 100, WENDAKE QC G0A 4V0, Canada |
| City | VILLAGE DES HURONS |
| Post Code | G0A4V0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Institut Canadien Pour La Formation Et Le DÉveloppement Autochtones | 1455 De Maisonneuve West, Montreal, QC H3G 1M8 | 1994-12-08 |
| Native Economic Development Society of Quebec (n.e.d.s.q.) | 21 Rue Brodeur, Hull, QC J8Y 2P6 | 1985-01-30 |
| Seafarers Training Institute | 1333 Rue St. Jacques, 2nd Floor, Montreal, QC H3C 4K2 | 1977-04-12 |
| Cti Canadian Training Institute | 901 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5V 3H5 | 1984-04-12 |
| Rider Training Institute | 30 Duncan Street, Suite 203, Toronto, ON M5V 2C3 | 2001-09-10 |
| Ukrainian Youth Associations' Benevolent Institute of Quebec Inc. | 3260 Beaubien Street East, Montreal, QC H1X 3C9 | 1976-08-03 |
| Canadian Deafness Research and Training Institute | 2300 Rene Levesque Boulevard, Suite 237, Montreal, QC H3H 2R5 | 1988-11-03 |
| Pilon B2b Sales Training Institute Inc. | 697 Chemin Des Buses, Nominingue, QC J0W 1R0 | 2020-03-02 |
| Altus Retail Training Institute Inc. | 2875 D'aigremont, Laval, QC H7E 5K4 | 2005-09-05 |
| Institut De Formation En Transports Intra Inc. | 1751 Rue Richardson, Bureau 6509, Montreal, QC H3K 1G6 | 1999-07-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE NATIVE TRAINING INSTITUTE OF QUEBEC INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.