PMAK SPORTS PRODUCTIONS INC. (Corporation# 1565117) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 1983.
| Corporation ID | 1565117 |
| Business Number | 876082975 |
| Corporation Name | PMAK SPORTS PRODUCTIONS INC. |
| Registered Office Address |
1 First Canadian Place Suite 800 Toronto ON M5X 1A2 |
| Incorporation Date | 1983-09-19 |
| Dissolution Date | 1993-08-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| P.B. MCNAMARA | 63 STANDISH AVENUE, TORONTO ON M4W 3B2, Canada |
| ANDDREZ R. KEPINNSKI | 4 GENEVA AVENUE, TORONTO ON M5A 2J8, Canada |
| BRIAN MURRAY | 73 BALMORAL AVENUE, TORONTO ON , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-18 | 1983-09-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-19 | current | 1 First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 |
| Name | 1983-09-19 | current | PMAK SPORTS PRODUCTIONS INC. |
| Status | 1993-08-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-01-04 | 1993-08-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-19 | 1986-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-08-03 | Dissolution | |
| 1983-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ledenhall Properties Limited | 1 First Canadian Place, 32nd Floor P.o.box 20, Toronto, ON M5X 1B5 | 1979-10-30 |
| 95329 Canada Ltee | 1 First Canadian Place, 41st Floor, Toronto, ON M5X 1B2 | 1979-11-29 |
| Canadian General Securities, Limited | 1 First Canadian Place, 38th Floor Po Box 38, Toronto, ON M5X 1G4 | 1926-09-17 |
| Cygnus Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4200 P.o.box 90, Toronto, ON M5X 1C5 | 1964-03-26 |
| Concord Finance Corporation Limited | 1 First Canadian Place, Toronto, ON M5X 1B2 | 1954-06-17 |
| Fonds De Planification De Ressources Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 2500, Toronto, QC | 1966-02-17 |
| Rockwell Internationale Du Canada Ltee | 1 First Canadian Place, Suite 3110, Toronto, ON | |
| Krav-mar Enterprises Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4400 P.o. Box 63, Toronto, ON M5X 1B1 | 1976-12-20 |
| Titanite Canada Limited | 1 First Canadian Place, Suite 4700 P.o. Box 124, Toronto, ON M5X 1G1 | 1977-05-18 |
| Jomelia Holdings Ltd. | 1 First Canadian Place, Suite 3440 Box 162, Toronto, ON M5X 1C7 | 1977-07-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 146290 Canada Ltd. | 1 First Candadian Place, 8 Floor P.o. Box 10, Toronto, ON M5X 1A2 | 1985-06-25 |
| Jarmain King & Associates Inc. | First Canadian Plac, Suite 800 P.o. Box 10, Toronto, ON M5X 1A2 | 1981-06-08 |
| Icd, International Circulation Distributors of Canada Ltd. | First Canadian Place, P.o.box 10, Toronto, ON M5X 1A2 | 1972-06-12 |
| Sava Inter Imports Ltd. | 1 Canadian Place, Po Box 10, Toronto, QC M5X 1A2 | 1972-02-21 |
| Pamour Inc. | One First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1934-03-07 |
| Cbs Musical Instruments West Ltd. | 100 King St. W.-first Canadian Pl., Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | |
| Turbopump Corporation | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1979-12-06 |
| Terrestrial Industries Ltd. | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1979-12-11 |
| Markovitch Technology Corporation | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1979-12-11 |
| 112522 Canada Limited | First Canadian Place, Suite 800, Toronto, ON M5X 1A2 | 1930-01-16 |
| Find all corporations in postal code M5X1A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| P.B. MCNAMARA | 63 STANDISH AVENUE, TORONTO ON M4W 3B2, Canada |
| ANDDREZ R. KEPINNSKI | 4 GENEVA AVENUE, TORONTO ON M5A 2J8, Canada |
| BRIAN MURRAY | 73 BALMORAL AVENUE, TORONTO ON , Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5X1A2 |
| Category | sports |
| Category + City | sports + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sports Western Productions (g.p.r.) Ltd. | 255 Boulevard Champlain, Candiac, QC | 1974-12-23 |
| Kids In Sports Film Productions Ltd. | 202-179 John St, Toronto, ON M5T 1X4 | 2009-08-10 |
| Sports Media Productions International Inc. | 343 Pine Street, Collingwood, ON L9Y 2P4 | 2019-05-23 |
| Polar Productions and Sports Consultants Inc. | 38 University Avenue, Charlottetown, PE C1A 4K6 | 1985-11-19 |
| Les Productions Landec Sports Inc. | 283 20eme Avenue Nord, Ville De Sainte-antoine, QC J7Z 3W6 | 1991-01-16 |
| SystÈmes De Sports IntÉgrÉs (iss) Inc. | 259 Marsh Ave, Pointe-claire, QC H9R 5Y2 | 1998-12-17 |
| Equipement De Gymnase & Sports Cam-tec Inc. | 63 Pointe Langlois, Ste-rose, QC H7L 3J4 | 1984-11-01 |
| Sports Ski-doo Ltee | 800 Boul. Dorchester Ouest, Suite 1520, Montreal, QC | 1966-06-09 |
| Sports Beau-soleil Sports Inc. | 815 Boul. St-rene Ouest, Gatineau, QC J8T 4Y6 | 1982-04-02 |
| A M S Sports Ltee | 1199 West Hastings Street, Suite 700, Vancouver, BC V6E 3T5 | 1979-10-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on PMAK SPORTS PRODUCTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.