LES CARRIERES CHATEAU-RICHER INC. (Corporation# 1564846) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 1983.
| Corporation ID | 1564846 |
| Business Number | 120289483 |
| Corporation Name | LES CARRIERES CHATEAU-RICHER INC. |
| Registered Office Address |
9, Ladro L'ange-gardien QC G0A 2K0 |
| Incorporation Date | 1983-09-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Serge Légaré | 9,rue Ladro, L'Ange-Gardien QC G0A 2K0, Canada |
| Pierre Légaré | 17, rue Letarte, L'Ange-Gardien QC G0A 2K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-19 | 1983-09-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-11-19 | current | 9, Ladro, L'ange-gardien, QC G0A 2K0 |
| Address | 1983-09-20 | 2014-11-19 | 8320 Boul St-anne, Suite 30, Chateau-richer, QC G0A 1N0 |
| Name | 1983-09-20 | current | LES CARRIERES CHATEAU-RICHER INC. |
| Status | 1992-04-23 | current | Active / Actif |
| Status | 1992-01-02 | 1992-04-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-11-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-11-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2020 | 2018-02-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-09-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 9, Ladro |
| City | L'Ange-Gardien |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 2K0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mr Signature | 6074 Avenue Royale, L Ange-gardien, QC G0A 2K0 | 2020-05-21 |
| Centre Dentaire Sophie Ringuet Inc. | 6140 Boulevard Sainte-anne, L'ange-gardien, QC G0A 2K0 | 2019-05-29 |
| 11190539 Canada Inc. | 50 Des Domaines, L'ange Gardien, QC G0A 2K0 | 2019-01-31 |
| Prunis Systems Inc. | 4 Rue Du Grand-duc, L'ange-gardien, QC G0A 2K0 | 2019-01-21 |
| 10120766 Canada Inc. | 6890 Boulevard Sainte-anne, L'ange-gardien, QC G0A 2K0 | 2017-03-01 |
| 7324863 Canada Inc. | 8, Rue Du Domaine, Local 101, Sainte-brigitte-de-laval, QC G0A 2K0 | 2010-02-02 |
| Centre Dentaire Julie Vachon Inc. | 6140, Boulevard Sainte-anne, L'ange-gardien, QC G0A 2K0 | 2008-09-17 |
| Gamma Windows and Walls International Inc. | 6130 Sainte-anne Blvd., L'ange Gardien, QC G0A 2K0 | 2007-05-10 |
| Le Groupe Macyro 2007 Inc. | 6130 Boulevard Sainte-anne, L'ange Gardien, QC G0A 2K0 | 2007-05-10 |
| Nordikel Inc. | 6368 Ave. Royale, L'ange Gardien, QC G0A 2K0 | 2007-02-13 |
| Find all corporations in postal code G0A 2K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Serge Légaré | 9,rue Ladro, L'Ange-Gardien QC G0A 2K0, Canada |
| Pierre Légaré | 17, rue Letarte, L'Ange-Gardien QC G0A 2K0, Canada |
| City | L'Ange-Gardien |
| Post Code | G0A 2K0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Domaine Chateau-richer Inc. | 233 Rue Du Couvent, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 1981-02-23 |
| CommunautÉ De St-grÉgorios | 165 Rue De L'Église, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 2013-03-28 |
| Les Entreprises Noel Pichette Inc. | 231 Rue Du Couvent, Chateau Richer, QC G0A 1N0 | 1977-06-17 |
| 7843143 Canada Inc. | 7212 Avenue Royale, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 2011-04-20 |
| Feneco Kit Inc. | 7680 Boul. Ste-anne, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 1998-10-26 |
| Logiservo Inc. | 8931 Avenue Royale, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 1980-11-25 |
| 7843127 Canada Inc. | 7212 Avenue Royale, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 2011-04-20 |
| 2845300 Canada Inc. | 7499 Boulevard Ste-anne, Chateau-richer, QC G0A 1N0 | 1992-08-18 |
| Les Bois Garoclo Inc. | 7499 Boulevard Ste-anne, Chateau Richer, QC G0A 1N0 | |
| Yvon Leclerc Et Associes Inc. (yla Inc) | 7795 Ave Royale, Chateau Richer, QC G0A 1N0 | 1979-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES CARRIERES CHATEAU-RICHER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.