GESTIONS CAM PAQUETTE INC. (Corporation# 1564641) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 20, 1983.
| Corporation ID | 1564641 |
| Business Number | 100746957 |
| Corporation Name |
GESTIONS CAM PAQUETTE INC. CAM PAQUETTE HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
172 St-jean Baptiste Blvd Chateauguay QC J6K 3B6 |
| Incorporation Date | 1983-09-20 |
| Dissolution Date | 2011-02-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD C. PAQUETTE | 3 DE BOURGOGNE STREET, KIRKLAND QC H9H 5B5, Canada |
| ANDREW PAQUETTE | 198 KENSINGTON AVENUE, BEACONSFIELD QC H9W 2J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-19 | 1983-09-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-02-18 | current | 172 St-jean Baptiste Blvd, Chateauguay, QC J6K 3B6 |
| Address | 1986-12-18 | 2008-02-18 | 172 St-jean Baptiste Blvd, Chateauguay, QC J6K 3B6 |
| Name | 1983-09-20 | current | GESTIONS CAM PAQUETTE INC. |
| Name | 1983-09-20 | current | CAM PAQUETTE HOLDINGS INC. |
| Status | 2011-02-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-01-28 | 2011-02-09 | Active / Actif |
| Status | 1988-01-04 | 1988-01-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-02-09 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2008-02-18 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1983-09-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-06-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2003-10-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2003-10-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 172 ST-JEAN BAPTISTE BLVD |
| City | CHATEAUGUAY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6K 3B6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R. Paquette Holdings Inc. | 172 St-jean-baptiste Boulevard, Chateauguay, QC J6K 3B6 | 2004-03-09 |
| 6188222 Canada Inc. | 186 Saint-jean-baptiste Boulevard, ChГ‚teauguay, QC J6K 3B6 | 2004-02-01 |
| Placements Sylvain Desjardins Inc. | 190 Boul. St-jean-baptiste, Chateauguay, QC J6K 3B6 | 1975-11-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| DÉpÔts-transit Inc. | 305 Boul. Albert Einstein, ChÂteauguay, QC J6K 0A3 | 1988-11-15 |
| Reparations Mercier Diezel Inc. | 295 Albert-einstein, Chateauguay, QC J6K 0A3 | 1984-11-07 |
| Les Constructions Marcel Lacroix Ltee | 134 Chemin De La Haute-riviГЁre, ChГўteauguay, QC J6K 0A4 | 1979-07-16 |
| Canada Maximum Investment Group Inc. | 42, Place De L'Г©pervier, ChГўteauguay, QC J6K 0A5 | 2018-09-02 |
| 9274561 Canada Incorporated | 1 Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2015-04-29 |
| 8526095 Canada Inc. | 36, Place De L'epervier, Chateauguay, QC J6K 0A5 | 2013-05-21 |
| Elma Transportation Inc. | 5, Place Du Vieux Village, Chateauguay, QC J6K 0A6 | 2018-04-09 |
| 11710761 Canada Inc. | 126 Rue Claire Raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2019-10-30 |
| Nature Providers Inc. | 122 Rue Claire-raymond, Chateauguay, QC J6K 0A9 | 2015-05-25 |
| Sleek Analytics Inc. | 2-29 Rue Lajoie, ChГўteauguay, QC J6K 0B5 | 2013-03-09 |
| Find all corporations in postal code J6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD C. PAQUETTE | 3 DE BOURGOGNE STREET, KIRKLAND QC H9H 5B5, Canada |
| ANDREW PAQUETTE | 198 KENSINGTON AVENUE, BEACONSFIELD QC H9W 2J3, Canada |
| City | CHATEAUGUAY |
| Post Code | J6K 3B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R. Paquette Holdings Inc. | 172 St-jean-baptiste Boulevard, Chateauguay, QC J6K 3B6 | 2004-03-09 |
| A. Paquette Holdings Inc. | 2055, Boul. Hymus, Dorval, QC H9P 1J8 | 2004-04-13 |
| Sylvain Paquette Management Inc. | 5812 Dumas Street, Montreal North, QC H1G 2M3 | 1987-03-06 |
| Gestion Philip C. Paquette Inc. | 5593 Rue PlantagenГЄt, MontrГ©al, QC H3T 1S3 | 2010-10-08 |
| Constructions Gilles Paquette Ltee | 2073 Boul A Paquette, Mont-laurier, QC J9L 3G5 | 1981-08-03 |
| Plaza Paquette Inc. | 939 Boul Albiny Paquette, Mont Laurier, QC J9L 3J1 | |
| J.a. Paquette Commercial Enterprises Ltd. | 320 Boulevard St-joseph, Hull, QC | 1978-08-04 |
| Les Entreprises F. Paquette Inc. | 305 Paquette, Box 533, St-jovite, QC J0T 2H0 | 1979-04-25 |
| Serge Paquette Editeurs LtГ©e | 1485 Montee Monette, Suite 143, Vimont, QC H7M 3Z3 | 1988-04-05 |
| Dominic Paquette Holding Inc. | 237 Boul. De L'hГґtel-de-ville, RiviГЁre-du-loup, QC G5R 4E5 | 2005-06-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTIONS CAM PAQUETTE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.