HABITAT DECOR H.D. INC. (Corporation# 1564307) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 23, 1983.
| Corporation ID | 1564307 |
| Business Number | 877175554 |
| Corporation Name | HABITAT DECOR H.D. INC. |
| Registered Office Address |
R.r. 1 Chemin Way's Mills Ayer's Cliff QC J0B 1C0 |
| Incorporation Date | 1983-09-23 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ONIL BEAUDOIN | 66 RUE THORNTON NORD, COATICOOK QC J1A 2C9, Canada |
| ALAIN BEAUDOIN | 261 RUE ST-MARC, COATICOOK QC J1A 2M4, Canada |
| DONALD BEAUDOIN | R.R. 1, C.P. 265, COATICOOK QC J1A 2T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-22 | 1983-09-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-23 | current | R.r. 1 Chemin Way's Mills, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 |
| Name | 1983-09-23 | current | HABITAT DECOR H.D. INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-01-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-23 | 1993-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-09-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | R.R. 1 CHEMIN WAY'S MILLS |
| City | AYER'S CLIFF |
| Province | QC |
| Postal Code | J0B 1C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3499987 Canada Inc. | 209 Wulftec St., Po Box 300, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1998-06-02 |
| Vann-winn Woodcraft Inc. | 180 Maple, Box 204, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1995-03-27 |
| Janna Enviro-act Inc. | 1184 Main, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1992-07-15 |
| 2802830 Canada Inc. | 25 Des Roses, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1992-03-02 |
| Equiptech Apex Inc. | C.p. 544, Ayers Cliff, QC J0B 1C0 | 1989-07-20 |
| Everest Equipments Inc. | 1077 Rue Westmount, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1988-09-12 |
| Industries Grandsire Inc. | 651 Harvey Road, Massawippi, QC J0B 1C0 | 1988-08-30 |
| 2137674 Canada Inc. | 2160 Ch Way's Mill, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1986-12-23 |
| 152953 Canada Inc. | 3169 Chemin Kingscroft, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1986-11-17 |
| Hatley International Transport Inc. | 350 Ripple Cove, Ayer's Cliff, QC J0B 1C0 | 1985-09-05 |
| Find all corporations in postal code J0B1C0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ONIL BEAUDOIN | 66 RUE THORNTON NORD, COATICOOK QC J1A 2C9, Canada |
| ALAIN BEAUDOIN | 261 RUE ST-MARC, COATICOOK QC J1A 2M4, Canada |
| DONALD BEAUDOIN | R.R. 1, C.P. 265, COATICOOK QC J1A 2T7, Canada |
| City | AYER'S CLIFF |
| Post Code | J0B1C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Habitat Decor Ottawa Inc. | 2485 Chemin Lancaster, Unite 3, Ottawa, ON K1B 4L5 | 1984-08-08 |
| Habitat for Humanity Canada Foundation | 477 Mt. Pleasant Road, Suite 403, Toronto, ON M4S 2L9 | 2007-12-06 |
| Echange Nord-sud Pour L'habitat Et L'architecture Inc. | 10 Est Notre-dame, Montreal, QC H2Y 1B7 | 1989-03-02 |
| Habitat for Humanity Canada | 477 Mount Pleasant Road, Suite 403, Toronto, ON M4S 2L9 | 1985-09-23 |
| Wildlife Habitat Canada | 2039 Robertson Road, Suite 247, Ottawa, ON K2H 8R2 | 1984-02-24 |
| La Fondation Habitat Global | 143 Hampton Avenue, Toronto, ON M4K 2Z1 | 1993-03-04 |
| Habitat Works! Inc. | 130 Dufferin Avenue, Suite 1400, London, ON N6A 5R2 | |
| Societe Upsilon De Commerce International Decor (suci Decor) Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 2330, Montreal, QC H3B 3M5 | 1997-11-19 |
| Les Cuisines Decor Pro Inc. | 7687 Centrale, Ville Lasalle, QC H8P 1L7 | 1987-02-03 |
| Decor & Things Enterprises Inc. | 2980 Rue Watt, Ste-foy, QC | 1979-05-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on HABITAT DECOR H.D. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.