177982 Canada Inc. (Corporation# 1564161) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 1983.
| Corporation ID | 1564161 |
| Business Number | 103140059 |
| Corporation Name | 177982 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
170 Des Ruisseaux L'ГЋle Perrot QC J7V 9E1 |
| Incorporation Date | 1983-09-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GUY MORIN | 170 DES RUISSEAUX, L'ÎLE PERROT QC J7V 9E1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-18 | 1983-09-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-08-14 | current | 170 Des Ruisseaux, L'ГЋle Perrot, QC J7V 9E1 |
| Address | 2008-07-09 | 2008-08-14 | 77 Canterbury, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2G5 |
| Address | 2007-10-01 | 2008-07-09 | 170 Des Ruisseaux, Ile Perrot, QC J7V 9E1 |
| Address | 1983-09-19 | 2007-10-01 | 310 West Acres, Dollard Des Ormeaux, QC H9G 1V1 |
| Name | 2008-08-19 | current | 177982 Canada Inc. |
| Name | 1983-09-19 | 2008-08-19 | GUY MORIN ELECTRIC INC. |
| Name | 1983-09-19 | 2008-08-19 | LES ENTREPRISES ELECTRIQUES GUY MORIN INC. |
| Status | 1983-09-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-08-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2006-01-25 | Amendment / Modification | |
| 1983-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 170 des Ruisseaux |
| City | L'ГЋle Perrot |
| Province | QC |
| Postal Code | J7V 9E1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8648638 Canada Inc. | 142 Des Ruisseaux, Ile Perrot, QC J7V 9E1 | 2013-09-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11113003 Canada Inc. | 113 Rue Claude-lГ©veillГ©e, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2018-11-24 |
| 8678120 Canada Inc. | 117 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2013-10-30 |
| 8273952 Canada Inc. | 105 Rue Claude-leveille, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A3 | 2012-08-14 |
| Kl34 Inc. | 2716 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2019-06-17 |
| 9205675 Canada Inc. | 156 Rue Des AnГ©mones, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A4 | 2015-03-02 |
| 8942625 Canada Inc. | 140 Anemone Street, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2014-07-03 |
| Erp Direct Inc. | 159, Rue Des Anemones, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2011-10-28 |
| The Glutensolution Inc. | 2721 Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A4 | 2008-01-09 |
| Antonio's La Bella Cucina Inc. | 2776 Des Dahlias, Vaudreuil Dorion, QC J7V 0A5 | 2008-12-11 |
| Lascan Service Consultants Inc. | 2796 Rue Des Dahlias, Vaudreuil-dorion, QC J7V 0A5 | 2007-01-10 |
| Find all corporations in postal code J7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GUY MORIN | 170 DES RUISSEAUX, L'ÎLE PERROT QC J7V 9E1, Canada |
| City | L'ГЋle Perrot |
| Post Code | J7V 9E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 177982 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.