LAKESHORE EYE CENTER INC. (Corporation# 1564102) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 1983.
| Corporation ID | 1564102 |
| Business Number | 124562141 |
| Corporation Name |
LAKESHORE EYE CENTER INC. CENTRE DE L'OEIL DU LAKESHORE INC. |
| Registered Office Address |
564, Lakeshore Rd. Beaconsfield QC H9W 4K4 |
| Incorporation Date | 1983-09-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARISA ESPOSITO | 564 LAKESHORE, BEACONSFIELD QC H9W 4K4, Canada |
| Jean-Pierre CHARTRAND | 564, Lakeshore road, Beaconsfield QC H9W 4K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-18 | 1983-09-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-12-19 | current | 564, Lakeshore Rd., Beaconsfield, QC H9W 4K4 |
| Address | 2008-10-02 | 2014-12-19 | 315 Brunswick, 311, Pointe-claire, QC H9R 5M7 |
| Address | 1983-09-19 | 2008-10-02 | 315 Brunswick, 333, Pointe-claire, QC H9R 5M7 |
| Name | 1987-10-08 | current | LAKESHORE EYE CENTER INC. |
| Name | 1987-10-08 | current | CENTRE DE L'OEIL DU LAKESHORE INC. |
| Name | 1983-09-19 | 1987-10-08 | 126641 CANADA INC. |
| Status | 2004-09-28 | current | Active / Actif |
| Status | 1995-01-01 | 2004-09-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-06-23 | 1995-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-06 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 1983-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2011-07-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-07-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-05-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 564, Lakeshore Rd. |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 4K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ram Property Development Inc. | 590 Lakeshore, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 2015-01-27 |
| 9037438 Canada Inc. | 570 Lakeshore Road, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 2014-10-01 |
| Gestion Domenico & Lily Mancini Inc. | 568 Lakeshore, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 2009-12-04 |
| Gestion ImmobiliГ€re Armando & Anita Mancini Inc. | 568 Lakeshore Rd., Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 2009-12-04 |
| Kids Act 2 Inc. | 554 Lakeshore Road, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 2001-03-06 |
| Investissements Richard Morgan Inc. | 586 Chemin Lakeshore, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 1992-03-30 |
| 166006 Canada Inc. | 552 Lakeshore Road, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 1989-01-26 |
| 119838 Canada Inc. | 552 Chemin Lakeshore, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 1982-12-20 |
| 12011166 Canada Inc. | 590 Lakeshore Rd., Beaconsfield, QC H9W 4K4 | |
| 6089950 Canada Inc. | 552 Lakeshore Road, Beaconsfield, QC H9W 4K4 | 2003-04-25 |
| Find all corporations in postal code H9W 4K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARISA ESPOSITO | 564 LAKESHORE, BEACONSFIELD QC H9W 4K4, Canada |
| Jean-Pierre CHARTRAND | 564, Lakeshore road, Beaconsfield QC H9W 4K4, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 4K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lakeshore Health Centre Inc. | 447 March Road, Ottawa, ON K2K 1X8 | |
| Agence De Recouvrement Lakeshore Services Financiers (lsf) Inc. | 4130, Lakeshore Drive, Rawdon, QC J0K 1S0 | 2005-02-04 |
| Kwitko Eye Center Ltd. | 3800 De Ramezay Avenue, MontrÉal, QuÉbec, QC H3Y 3K1 | 1972-12-05 |
| Formules D'affaires Lakeshore Inc. | 7 Cadillac, Kirkland, QC H9H 4E5 | 1988-04-21 |
| Lakeshore Data Management Inc. | 7210 15e Avenue, Laval, QC H7R 3B9 | 2008-02-26 |
| Cost Less Caskets Ltd. | 579 Lakeshore Rd E, Lakeshore Cawthra Unit #39549, Mississauga, ON L5G 1H9 | 2016-09-22 |
| Lakeshore Performance Limited | 2147 Lakeshore Road West, Oakville, ON L6L 1H1 | 2016-05-11 |
| Lakeshore Chamber Music Society | 847 5e Avenue, L'ile-bizard, QC H9C 1J4 | 1980-04-29 |
| RГ©tablissement Et Conseils Lakeshore Inc. | 25-3360 Notre-dame St, Lachine, QC H8T 3E2 | 2019-06-27 |
| Lakeshore Expeditions Outremer Inc. | 115 Boulevard Hymus, Pointe-claire, QC H9R 1E5 | 1982-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on LAKESHORE EYE CENTER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.