CREATIONS ARGUI INC. (Corporation# 1564064) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 19, 1983.
| Corporation ID | 1564064 |
| Corporation Name | CREATIONS ARGUI INC. |
| Registered Office Address |
9457 Boul. St-laurent Montreal QC H2N 1P6 |
| Incorporation Date | 1983-09-19 |
| Dissolution Date | 1995-07-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A. RAMIREZ | 4454 ST-DOMINIQUE STREET, MONTREAL QC H2W 2B3, Canada |
| L.C. RAMIREZ | 4454 ST-DOMINIQUE STREET, MONTREAL QC H2W 2B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-18 | 1983-09-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-09-19 | current | 9457 Boul. St-laurent, Montreal, QC H2N 1P6 |
| Name | 1983-09-19 | current | CREATIONS ARGUI INC. |
| Status | 1995-07-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-01-04 | 1995-07-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-19 | 1986-01-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-07-31 | Dissolution | |
| 1983-09-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3318532 Canada Inc. | 9457 St-laurent, Montreal, QC H2N 1P6 | 1996-11-27 |
| Les Bas Unique Inc. | 9333 St Laurent Blvd, Montreal, QC H2N 1P6 | 1993-11-24 |
| 175013 Canada Inc. | 9333 St-laurent, Suite 404, Montreal, QC H2N 1P6 | 1990-09-14 |
| Les Creations Ho Ta Inc. | 9333 Boulevard St-laurent, Suite 408, Montreal, QC H2N 1P6 | 1985-10-24 |
| 124103 Canada Inc. | 9333 St Lawrence Blvd., Suite 500, Montreal, QC H2N 1P6 | 1983-05-30 |
| 114341 Canada Inc. | 9315 St Laurent, Montreal, QC H2N 1P6 | 1982-02-24 |
| Les Entreprises Vasmaris Ltee | 9515 St. Lawrence Boulevard, Montreal, QC H2N 1P6 | 1978-11-08 |
| Gestion Aldry Ltee | 9333 Boul St-laurent, Suite 400, Montreal, QC H2N 1P6 | 1971-11-10 |
| Societe Immobiliere Duplessis Ltee | 9601 Boulevard St-laurent, Montreal, QC H2N 1P6 | 1928-11-27 |
| Les Entreprises Huy Ta Inc. | 9333 Boul. St-laurent, Suite 410, Montreal, QC H2N 1P6 | 1985-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2N1P6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A. RAMIREZ | 4454 ST-DOMINIQUE STREET, MONTREAL QC H2W 2B3, Canada |
| L.C. RAMIREZ | 4454 ST-DOMINIQUE STREET, MONTREAL QC H2W 2B3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2N1P6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Creations Jj De La Mariee Limitee | 25 Lilac Avenue, Dorval, QC H9S 3L8 | 1982-10-12 |
| Furs Brothers Creations Inc. | 649 Rue Beaumont, Montreal, QC H3N 1V7 | 1988-08-23 |
| Two Sisters Creations Inc. | 43 Harrow Road, Montreal, QC H3X 3W3 | 1984-09-17 |
| 4 Seasons Creations Inc. | 9365 Pascal Gagnon, St-leonard, QC H1P 1Z4 | 1984-03-28 |
| Jo Jo Creations Jewellers Inc. | 1303 Greene Ave., Suite 401, Montreal, QC H3Z 2A7 | 1976-02-18 |
| Creations Quatre ChГЉnes Inc. | 1403 Triole, Ottawa, ON K1T 4B4 | 1997-07-07 |
| Les Creations H. & E. Inc. | 5505 St-lawrence, Suite 2014, Montreal, QC H2T 1S6 | 1984-06-27 |
| Creations Jathy Creations Inc. | 106 Westpark Blvd, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 2J9 | 1983-05-02 |
| Creations Zac N. Inc. | 5800 St-denis Street, Suite 500, Montreal, QC H2S 3L5 | 1993-04-28 |
| Les Creations Oh| La| La| Inc. | 800 Victoria Square, Suite 4100, Montreal, QC H4Z 1H9 | 1983-04-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on CREATIONS ARGUI INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.