ASTHMACTION INC. (Corporation# 1563742) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 12, 1983.
| Corporation ID | 1563742 |
| Business Number | 118795442 |
| Corporation Name | ASTHMACTION INC. |
| Registered Office Address |
8687 Rue St-denis Montreal QC H2P 2H4 |
| Incorporation Date | 1983-12-12 |
| Dissolution Date | 2015-04-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHELINE DAGNEAU | 4960 GLENCAIRN, MONTREAL QC H3W 2B2, Canada |
| SHELDON SPEIR | 3775 COTE STE-CATHERINE, MONTREAL QC H3T 1C5, Canada |
| HENRI LELION | 5832 BRODEUR, MONTREAL QC H4A 1J3, Canada |
| YVES LEPAGE | 3215 MEILLEUR, BROSSARD QC J4Y 1V7, Canada |
| SUZANNE LEPAGE | 3215 MEILLEUR, BROSSARD QC J4Y 1V7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-12-12 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-12-11 | 1983-12-12 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1983-12-12 | current | 8687 Rue St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 |
| Name | 1983-12-12 | current | ASTHMACTION INC. |
| Status | 2015-04-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-13 | 2015-04-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-13 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-12-12 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-12 | Dissolution | Section: 222 |
| 1983-12-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pacific Comfort of Canada Inc. | 8687 Rue St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1990-12-13 |
| Les Consultants Inter-federal Inc. | 8687 Rue St-denis, Montreal, QC | 1980-10-16 |
| Exposition Du Consommateur R.b. Ltee | 8687 Rue St-denis, Montreal, QC | 1980-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Spycom International Inc. | 8549 Rue St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1992-09-22 |
| Tess International Inc. Multi-objets | 8635 St-denis, Suite A, Montreal, QC H2P 2H4 | 1990-08-01 |
| 164500 Canada Inc. | 8687 St-denis Street, Montreal, QC H2P 2H4 | 1988-12-29 |
| Evolution 2000 Inc. | 8673 St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1985-05-09 |
| Oxion Technology Inc. | 8635a Rue St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1983-12-07 |
| Les Creations Pelage Inc. | 8571 St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1983-08-31 |
| 106506 Canada Inc. | 8693 Rue St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1981-05-06 |
| 175997 Canada Inc. | 8571 St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1990-11-29 |
| Les Orgues Baumgarten Inc. | 8571 St-denis, Montreal, QC H2P 2H4 | 1982-04-07 |
| Promoset Inc. | 8635 St-denis, Suite A, Montreal, QC H2P 2H4 | 1988-04-29 |
| Find all corporations in postal code H2P2H4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHELINE DAGNEAU | 4960 GLENCAIRN, MONTREAL QC H3W 2B2, Canada |
| SHELDON SPEIR | 3775 COTE STE-CATHERINE, MONTREAL QC H3T 1C5, Canada |
| HENRI LELION | 5832 BRODEUR, MONTREAL QC H4A 1J3, Canada |
| YVES LEPAGE | 3215 MEILLEUR, BROSSARD QC J4Y 1V7, Canada |
| SUZANNE LEPAGE | 3215 MEILLEUR, BROSSARD QC J4Y 1V7, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on ASTHMACTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.