SPIRIT BY MARGO INC. (Corporation# 1563629) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 16, 1983.
| Corporation ID | 1563629 |
| Business Number | 120351895 |
| Corporation Name | SPIRIT BY MARGO INC. |
| Registered Office Address |
355 Blvd. Saint-raymond Gatineau QC J9A 1X3 |
| Incorporation Date | 1983-09-16 |
| Dissolution Date | 2006-02-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARGO ROYCE | 355 BLVD. ST-RAYMOND, GATINEAU QC J9A 1X3, Canada |
| Erin Dale Royce | c/o 355 Blvd. St-Raymond, Gatineau QC J9A 1X3, Canada |
| SHANTY ROYCE DERIGER | 1071 AMBLESIDE DR., #901, OTTAWA ON K2B 6V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-09-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-09-15 | 1983-09-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2008-01-11 | current | 355 Blvd. Saint-raymond, Gatineau, QC J9A 1X3 |
| Address | 2008-01-11 | 2008-01-11 | 625 Richmond Road, Unit 8, Ottawa, ON K2A 0G6 |
| Address | 1983-09-16 | 2008-01-11 | 625 Richmond Road, Unit 8, Ottawa, ON K2A 0G6 |
| Name | 2008-01-11 | current | SPIRIT BY MARGO INC. |
| Name | 1983-09-16 | 2008-01-11 | SPIRIT BY MARGO INC. |
| Status | 2008-01-11 | current | Active / Actif |
| Status | 2006-02-09 | 2008-01-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-09-19 | 2006-02-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-09-16 | 2005-09-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-01-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2008-01-11 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2006-02-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1983-09-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9839704 Canada Limited | 361 Boulevard Saint-raymond, Gatineau, QC J9A 1X3 | 2016-07-21 |
| Anys-it Inc. | 381 Saint Raymond, Gatineau, QC J9A 1X3 | 2014-08-20 |
| Trebble.fm Inc. | 383 Boulevard St-raymond, Gatineau, QC J9A 1X3 | 2013-04-19 |
| Bookspro Accounting Services Inc. | 391 Saint Raymond Blvd., Gatineau, QC J9A 1X3 | 2012-03-18 |
| 7621817 Canada Inc. | 449 Boul Saint-raymond, Gatineau, QC J9A 1X3 | 2010-08-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Just Capital Consulting Inc. | 325 Blvd Des Grives Apt. 1, Gatineau, QC J9A 0A1 | 2019-08-22 |
| 12116502 Canada Inc. | 388 Boulevard Des Grives, Apt 2, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2020-06-23 |
| Expertise, Vision & Innovation Poulin Inc. | 3-355 Boulevard Des Grives, Gatineau, QC J9A 0A2 | 2007-03-13 |
| Pharmacie Louise GrГ©goire Inc. | 100-195, Rue De L'atmosphГЁre, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2014-05-23 |
| Centre Dentaire Vadeboncoeur Et AssociÉs Inc. | 195, Rue De L'atmosphère, Bureau 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2011-04-12 |
| Centre SantÉ Pour Femmes GaÏa Inc. | 195 Rue Atmosphere, Bureau 106, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-08-28 |
| Centre De Soins Et De PrГ©lГЁvements Itss Du Plateau Inc. | 195 Rue De L'atmosphere, Suite 200, Gatineau, QC J9A 0A3 | 2009-05-19 |
| Les Laboratoires D'alicaments Malo - Canada (llalicam-malo) Inc. | 1-62 Rue Du Zenith, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-10-27 |
| 8940037 Canada Inc. | 48 Rue Du Zenith, Apartment 2, Gatineau, QC J9A 0A4 | 2014-06-30 |
| Import Export Kekoura Incorporated | 62 ZГ©nith App#1, Gatineau, QC J9A 0A5 | 2013-08-14 |
| Find all corporations in postal code J9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARGO ROYCE | 355 BLVD. ST-RAYMOND, GATINEAU QC J9A 1X3, Canada |
| Erin Dale Royce | c/o 355 Blvd. St-Raymond, Gatineau QC J9A 1X3, Canada |
| SHANTY ROYCE DERIGER | 1071 AMBLESIDE DR., #901, OTTAWA ON K2B 6V4, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J9A 1X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Margo M.g. Holding Ltd. | 192 Rue Goguet, Pointe Aux Trembles, QC H1A 4E4 | 1986-11-13 |
| Margo Originals Manufacturers Inc. | 7080 Alexandra, #405, Montreal, QC H2S 3J5 | 1985-03-21 |
| Margo Sales Inc. | 3516 Ashby Street, Saint-laurent, QC H4R 2C1 | |
| Margo Sales Inc. | 3516 Rue Ashby, Saint-laurent, QC H4R 2C1 | 2015-10-26 |
| Centre D'altÉrations Margo Inc. | 262 Rue Maple, East Angus, QC J0B 1R0 | 1998-07-16 |
| Palais Margo Lee Inc. | 100 Boulevard Les Carrefour, St-jerome, QC | 1979-11-16 |
| Margo and District Board of Trade | Margo, SK | 1964-02-18 |
| Margo Lisi World of Fashion Inc. | 5313 Gouin Boul East, Montreal North, QC H1G 5Y1 | 1984-05-16 |
| Les Gestions Margo Lisi Inc. | 5313 Gouin Blvd. East, Montreal-nord, QC H1G 5X1 | 1990-12-18 |
| La Corporation D'emballages Margo American | 25 Bovis, Point Claire, QC H9R 4W3 | 1986-02-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on SPIRIT BY MARGO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.