CHAUSSURES SEBAS (1983) INC. (Corporation# 1514792) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 13, 1983.
| Corporation ID | 1514792 |
| Business Number | 120285622 |
| Corporation Name | CHAUSSURES SEBAS (1983) INC. |
| Registered Office Address |
3844 Ontario Est Montreal QC H1W 1S4 |
| Incorporation Date | 1983-06-13 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| C. CHIAVAZZA | 3844 ONTARIO EAST, MONTREAL QC H1W 1S4, Canada |
| S. CHIAVAZZA | 3844 ONTARIO EAST, MONTREAL QC H1W 1S4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-12 | 1983-06-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-06-13 | current | 3844 Ontario Est, Montreal, QC H1W 1S4 |
| Name | 1983-06-13 | current | CHAUSSURES SEBAS (1983) INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1986-10-04 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-06-13 | 1986-10-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1983-06-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1989 | 1989-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1987 | 1989-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 171638 Canada Inc. | 3854 Ontario Est, Montreal, QC H1W 1S4 | 1990-06-01 |
| 92921 Canada Ltee/ltd. | 3858 Ontario Street East, Montreal, QC H1W 1S4 | 1979-07-17 |
| 100823 Canada Ltee | 3858 Ontario Street East, Montreal, QC H1W 1S4 | 1980-10-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12192217 Canada Inc. | 2175 Avenue Charlemagne, 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2020-07-12 |
| 8994919 Canada Inc. | 2165 Avenue Charlemagne App 1, Montreal, QC H1W 0A7 | 2014-08-21 |
| 11420941 Canada Inc. | 534-3100 Rachel Est, MontrГ©al, QC H1W 0B5 | 2019-05-21 |
| Investissements Mishpacha-dabit Inc. | Ph16-3043 Rue Sherbrooke Est, MontrГ©al, QC H1W 0B9 | 2010-10-22 |
| District Hochelaga Investments Inc. | 3730 Rue Sainte-catherine Est, MontrГ©al, QC H1W 0C1 | 2017-11-15 |
| 8404275 Canada Inc. | 3196 Rue Rachel E, Montreal, QC H1W 1A2 | 2013-01-12 |
| SociГ©tГ© D'habitations Communautaires Logique Inc. | 3210 Rue Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A4 | 1981-05-19 |
| Urban Lumberjack Beard Oil Inc. | 315-3500 Rachel Est, Montreal, QC H1W 1A6 | 2016-01-06 |
| JosÉe Desrochers International (vancouver) Inc. | 3500 East Rachel St., Montreal, QC H1W 1A6 | 1999-10-25 |
| Les Productions De La TГЄte Chercheuse Inc. | 3550 Rachel Est, Suite 102, Montreal, QC H1W 1A7 | |
| Find all corporations in postal code H1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| C. CHIAVAZZA | 3844 ONTARIO EAST, MONTREAL QC H1W 1S4, Canada |
| S. CHIAVAZZA | 3844 ONTARIO EAST, MONTREAL QC H1W 1S4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1W1S4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Club De Chasse Et Peche Degelis (1983) Ltee | 442 Embranchement 9 Lac Sebas, C.p. 52, St-david De Falardeau, QC G0V 1C0 | 1983-01-12 |
| Chaussures Galliano (1983) Inc. | 421g Dollard Avenue, Plaza Newman Lasalle, QC H8N 1S2 | 1983-05-12 |
| Sebas Construction Inc. | 645 Boul. Iberville, Repentigny, QC | 1979-07-18 |
| L'eau J'y File (1983) Inc. | 62 Avenue Maplewood, Outremont, QC H2V 2M1 | 1983-11-16 |
| Reponse Consultation (1983) Inc. | 406 First Avenue, New Westminster, BC V3L 1R9 | 1983-05-31 |
| Ccm Holdings (1983) Inc. | 3400 Raymond-lasnier, MontrГ©al, QC H4R 3L3 | 1983-01-19 |
| M.s.r. Ship Repairs (1983) Inc. | 10601 Ave. Lamoureux, Montreal-nord, QC H1G 5L4 | 1982-12-06 |
| Aquadelight (1983) Inc. | 217 Rue St-laurent, Salaberry-de-valleyfield, QC J6S 6B8 | 1983-09-30 |
| Sebas Glass Ltd. | 1022 Lytton Court, Pickering, ON L1W 3Z2 | 2020-07-08 |
| A.d.m. Management Services (1983) Ltd. | 3636 Avenue Du Musee, Montreal, QC H3G 2C9 | 1978-11-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHAUSSURES SEBAS (1983) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.