INUIT COMMUNICATIONS SYSTEMS LIMITED (Corporation# 1514695) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1983.
| Corporation ID | 1514695 |
| Business Number | 102520111 |
| Corporation Name | INUIT COMMUNICATIONS SYSTEMS LIMITED |
| Registered Office Address |
309 Cooper St. Suite 310 Ottawa ON K2P 0G5 |
| Incorporation Date | 1983-06-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Okalik Eegeesiak | Box 851,, House 2533, Iqaluit NU X0A 0H0, Canada |
| Debbie Brisebois | 40 Lorne Avenue, Ottawa ON K1R 7G7, Canada |
| Pitsuilak Kilabuk | PO Box 481, 2501 Paurngaq Cres., Iqaluit NU X0A 0H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-08 | 1983-06-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-06-10 | current | 309 Cooper St., Suite 310, Ottawa, ON K2P 0G5 |
| Address | 2000-04-04 | 2019-06-10 | 331 Cooper Street, Suite 301, Ottawa, ON K2P 0G5 |
| Address | 2000-03-29 | 2000-04-04 | 294 Albert Street, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6E6 |
| Address | 1983-06-09 | 2000-03-29 | 294 Albert Street, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6E6 |
| Name | 1983-06-09 | current | INUIT COMMUNICATIONS SYSTEMS LIMITED |
| Status | 1983-06-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-07-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-06-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-07-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cjl Foundation | 309 Cooper St., Suite 501, Ottawa, ON K2P 0G5 | 1999-08-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Federation of Library Associations | 309 Rue Cooper Street, Suite 203, Ottawa, ON K2P 0G5 | 2016-05-16 |
| Cinaerial Drones Inc. | 201-297 Cooper St., Ottawa, ON K2P 0G5 | 2014-12-07 |
| I.a.m. Pension Administration Corporation | 703-331 Cooper St., Ottawa, ON K2P 0G5 | 2014-10-09 |
| Wjd Group Ltd. | 331 Cooper St. Suite 601, Ottawa, ON K2P 0G5 | 2013-10-10 |
| 8279900 Canada Ltd. | 309 Cooper Street Suite 303, Ottawa, ON K2P 0G5 | 2012-08-22 |
| Gil Read Memorial Foundation | 331 Cooper St., Suite #300, Ottawa, ON K2P 0G5 | 2008-04-03 |
| Sino-canada Business Culture and Technology Exchange Center | 305 - 297 Cooper St., Ottawa, ON K2P 0G5 | 2003-01-16 |
| First Nations Child and Family Caring Society of Canada | 401-309 Cooper Street, Ottawa, ON K2P 0G5 | 2002-05-17 |
| X L 2000 Construction Inc. | 309 Cooper St, Suite 305, Ottawa, ON K2P 0G5 | 1999-09-03 |
| Cpj Corp | 309, Cooper St., Suite 501, Ottawa, ON K2P 0G5 | 1993-03-05 |
| Find all corporations in postal code K2P 0G5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Okalik Eegeesiak | Box 851,, House 2533, Iqaluit NU X0A 0H0, Canada |
| Debbie Brisebois | 40 Lorne Avenue, Ottawa ON K1R 7G7, Canada |
| Pitsuilak Kilabuk | PO Box 481, 2501 Paurngaq Cres., Iqaluit NU X0A 0H0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2P 0G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nadricene Communications Inc. | 1435 Inuit Trail, Mississauga, ON L5N 7R9 | 2012-06-24 |
| Inuit Community Council of Sugluk | Po Box 240, Salluit, QC J0M 1S0 | 1973-03-09 |
| Inuit Gallery Inc. | 196 Wexford Crescent, Hampstead, QC H3X 1E2 | 1975-03-11 |
| Air Inuit LtГ©e | 6005, Blvd. CГґte-vertu, Montreal, QC H4S 0B1 | |
| Inuit Gifts Inc. | 383 Woodcroft, Hudson, QC J0P 1H0 | 2014-10-01 |
| Conseil Pour Le DГ©veloppement Des Entreprises Inuit Du Canada | 170 Laurier Avenue West, Suite 510, Ottawa, ON K1P 5V5 | 1994-09-19 |
| Inuit Educational Systems Ltd. | 7210 Patterson Drive, Grande Prairie, AB T8V 5K1 | 1984-11-26 |
| Organisation Nationale Des Representants Indiens & Inuit En Sante Communautaire (onriisc) | 1 Mohawk Jeweller's Road, Kahnawake, QC J0L 1B0 | 1992-04-03 |
| Air Inuit (1985) Ltee. | 547 Meloche Avenue, Dorval, QC H9P 2W2 | 1979-06-04 |
| Bml Communications Systems Limited | 5 Corvus Court, Nepean, ON K2E 7Z4 | 1989-04-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on INUIT COMMUNICATIONS SYSTEMS LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.