FOUNDATION OF THE OTTAWA GENERAL HOSPITAL (Corporation# 1514679) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1983.
| Corporation ID | 1514679 |
| Business Number | 118921618 |
| Corporation Name |
FOUNDATION OF THE OTTAWA GENERAL HOSPITAL FONDATION DE L'HOPITAL GENERAL D'OTTAWA |
| Registered Office Address |
501 Smyth Road Ottawa ON K1H 8L6 |
| Incorporation Date | 1983-06-09 |
| Dissolution Date | 2003-06-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREW KATZ | 555 LEGGET, TOWER B, SUITE 830, KANATA ON K2K 2W2, Canada |
| ERIC R. ELVIDE | 45 O'CONNOR, 20TH FLOOR, OTTAWA ON K1P 1A4, Canada |
| CHRISTINE MALONE | 56 BARTON STREET, OTTAWA ON K1S 4R7, Canada |
| GUY POTVIN | 141 LAURIER AVE WEST # 1000, OTTAWA ON K1P 5J3, Canada |
| JOHANNE MORISSETTE | 2275 CERCLE DES COTES, C.P. 1420, ROCKLAND ON K4K 1L9, Canada |
| GINO PICCIANO | 1053 CARLING AVENUE, SUITE EXECUTIVE, OTTAWA ON K1Y 4E9, Canada |
| DAVID BODDY | 90 SPARKS STREET 10TH FL, OTTAWA 1000 ROYAL BANK CENTRE ON K1P 5T8, Canada |
| STEVE KAMINSKI | 1 ANTARES DRIVE SUITE 510, NEPEAN ON K2E 8C4, Canada |
| THOMAS TAGGART | 160 ELGIN STREET SUITE 2600, OTTAWA ON K2P 2C4, Canada |
| ELLYN HOLZMAN | 688 ARC-EN-CIEL, ORLEANS ON K4A 3H8, Canada |
| RONALD WORTON | 501 SMYTH, OTTAWA ON K1H 8L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-09 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-06-08 | 1983-06-09 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1983-06-09 | current | 501 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8L6 |
| Name | 1991-08-12 | current | FOUNDATION OF THE OTTAWA GENERAL HOSPITAL |
| Name | 1991-08-12 | current | FONDATION DE L'HOPITAL GENERAL D'OTTAWA |
| Name | 1983-06-09 | 1991-08-12 | OTTAWA GENERAL HOSPITAL FOUNDATION |
| Name | 1983-06-09 | 1991-08-12 | FONDATION DE L'HOPITAL GENERAL D'OTTAWA - |
| Status | 2003-06-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-09 | 2003-06-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-06-16 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1983-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 1999-06-16 | |
| 1999 | 1998-06-24 | |
| 1998 | 1997-06-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian College of Clinical Pharmacy (cccp) | 501 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8L6 | 1991-08-06 |
| Centre De Recherche De L'institut De L'oeil De L'hopital General D'ottawa Inc. | 501 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8L6 | 1986-06-19 |
| The International Society for Fracture Repair | 501 Smyth Road, Room 027, Ottawa, ON K1H 8L6 | 1984-05-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11735691 Canada Inc. | 1201 Ohio Street, UnitГ© 209, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2019-11-13 |
| Brightline Pharma Corporation | 1201 Ohio Street, Suite 209, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2015-10-13 |
| 10509426 Canada Inc. | 1201 Ohio Street, Unit 402, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2017-11-23 |
| Little League Foundation of Canada | 235 Dale Avenue, Ottawa, ON K1H 0H6 | 1978-03-07 |
| C.t. Barrie and Associates, Inc. | 2184 Braeside Avenue, Ottawa, ON K1H 0J8 | 1999-01-28 |
| Tinyview Wireless Media Inc. | P.o. Box 39016, 2265 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2004-04-14 |
| 6209092 Canada Incorporated | Bo Pox 39009, Billings Bridge Plaza, 2269 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2004-03-18 |
| 6121292 Canada Inc. | 2265 Riverside Dr., P.o Box 39014, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2003-07-24 |
| Theo Wong Enterprises Inc. | Po Box 39115, Rpo Billings Bridge, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2002-11-04 |
| Futurederm Inc. | 1919 Riverside Drive, Suite 208, Ottawa, ON K1H 1A2 | 2005-03-02 |
| Find all corporations in postal code K1H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREW KATZ | 555 LEGGET, TOWER B, SUITE 830, KANATA ON K2K 2W2, Canada |
| ERIC R. ELVIDE | 45 O'CONNOR, 20TH FLOOR, OTTAWA ON K1P 1A4, Canada |
| CHRISTINE MALONE | 56 BARTON STREET, OTTAWA ON K1S 4R7, Canada |
| GUY POTVIN | 141 LAURIER AVE WEST # 1000, OTTAWA ON K1P 5J3, Canada |
| JOHANNE MORISSETTE | 2275 CERCLE DES COTES, C.P. 1420, ROCKLAND ON K4K 1L9, Canada |
| GINO PICCIANO | 1053 CARLING AVENUE, SUITE EXECUTIVE, OTTAWA ON K1Y 4E9, Canada |
| DAVID BODDY | 90 SPARKS STREET 10TH FL, OTTAWA 1000 ROYAL BANK CENTRE ON K1P 5T8, Canada |
| STEVE KAMINSKI | 1 ANTARES DRIVE SUITE 510, NEPEAN ON K2E 8C4, Canada |
| THOMAS TAGGART | 160 ELGIN STREET SUITE 2600, OTTAWA ON K2P 2C4, Canada |
| ELLYN HOLZMAN | 688 ARC-EN-CIEL, ORLEANS ON K4A 3H8, Canada |
| RONALD WORTON | 501 SMYTH, OTTAWA ON K1H 8L6, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1H8L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre De Recherche De L'institut De L'oeil De L'hopital General D'ottawa Inc. | 501 Smyth Road, Ottawa, ON K1H 8L6 | 1986-06-19 |
| The Sir Mortimer B. Davis Jewish General Hospital Foundation | 3755 Cote Ste-catherine Rd, A-107, Montreal, QC H3T 1E2 | 1969-12-18 |
| Fondation De L'hÔpital GÉnÉral De Nipissing Ouest | 725 Coursol Road, Sturgeon Falls, ON P2B 2Y6 | 1995-07-13 |
| The Ottawa Hospital Foundation | 737 Parkdale Avenue, 1st Floor, Ottawa, ON K1Y 1J8 | 1999-09-13 |
| Allen "general" Neacappo Foundation | 305a Beaver Road, Chisasibi, QC J0M 1E0 | 2011-07-06 |
| Alexandra Marine & General Hospital Foundation | 120 Napier Street, Goderich, ON N7A 3Y2 | 1993-12-14 |
| Canadian Foundation for Infectious Diseases | The Ottawa Hospital 501 Smyth Rd., G12, Ottawa, ON K1H 6L6 | 1989-11-07 |
| Notre-dame Hospital Foundation | 1560 R Sherbrooke Est, Montreal, QC H2L 4M1 | 1972-06-08 |
| The Canadian Shaare Zedek Hospital Foundation | 3089 Bathurst Stree, Suite 205, Toronto, ON M6A 2A4 | 1979-12-18 |
| The Foundation of Guelph General Hospital | 115 Delhi St., Guelph, ON N1E 4J4 | 1987-11-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on FOUNDATION OF THE OTTAWA GENERAL HOSPITAL.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.