ASPHALTE RAYMOND INC. (Corporation# 1514504) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1983.
| Corporation ID | 1514504 |
| Business Number | 104411368 |
| Corporation Name |
ASPHALTE RAYMOND INC. RAYMOND ASPHALT INC. |
| Registered Office Address |
635 Rang St-joseph Est St-andre Avellin QC J0V 1W0 |
| Incorporation Date | 1983-06-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 50 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARCO LADOUCEUR | 689, CHEMIN PHILIAS-LADOUCEUR, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| DANIEL LADOUCEUR | 672, RANG SAINT-JOSEPH EST, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| DOMINIC LADOUCEUR | 754, RANG SAINT-JOSEPH EST, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| RAYMOND LADOUCEUR | 695 CH. PHILIAS LADOUCEUR, ST-ANDRE AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| DIANE GAGNON | 145, ROUTE 321 SUD, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-09 | 1983-06-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-06-16 | current | 635 Rang St-joseph Est, St-andre Avellin, QC J0V 1W0 |
| Address | 2007-10-02 | 2015-06-16 | 695 Chemin Philias Ladouceur, St-andre Avellin, QC J0V 1W0 |
| Address | 1983-06-10 | 2007-10-02 | 695 Chemin Philias Ladouceur, St-andre Avellin, QC J0V 1W0 |
| Name | 1983-06-10 | current | ASPHALTE RAYMOND INC. |
| Name | 1983-06-10 | current | RAYMOND ASPHALT INC. |
| Status | 1997-11-19 | current | Active / Actif |
| Status | 1997-10-01 | 1997-11-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-02-22 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-10-02 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1983-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-05-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 635 RANG ST-JOSEPH EST |
| City | ST-ANDRE AVELLIN |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Xl Inc. | 238, Chemin Du Lac-des-quatres-chemins, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-10-19 |
| M-trex Canada Inc. | 1217 Chemin Du Vieux Pin, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-02-15 |
| 11877836 Canada Inc. | 200, Rang Saint-joseph Ouest, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2020-01-31 |
| 11360035 Canada Inc. | 734, Rang Saint-joseph Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2019-04-25 |
| Construction Moduleflex Inc. | 1193 Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2019-02-12 |
| 11059319 Canada Inc. | 623, Route 321 Nord, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2018-10-24 |
| 10712957 Canada Inc. | 138, Rang Saint Joseph Ouest, Saint AndrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2018-04-03 |
| Qc Gold Tech Inc. | 517, Rang Sainte-julie Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-12-04 |
| Ferme Grazing Days Farm Inc. | 567 Rang Sainte Julie Est, Saint-andrГ©-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-10-16 |
| Polar Maxima Inc. | 1193 Rte 321 N, Saint-andrÉ-avellin, QC J0V 1W0 | 2017-05-12 |
| Find all corporations in postal code J0V 1W0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARCO LADOUCEUR | 689, CHEMIN PHILIAS-LADOUCEUR, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| DANIEL LADOUCEUR | 672, RANG SAINT-JOSEPH EST, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| DOMINIC LADOUCEUR | 754, RANG SAINT-JOSEPH EST, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| RAYMOND LADOUCEUR | 695 CH. PHILIAS LADOUCEUR, ST-ANDRE AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| DIANE GAGNON | 145, ROUTE 321 SUD, SAINT-ANDRÉ-AVELLIN QC J0V 1W0, Canada |
| City | ST-ANDRE AVELLIN |
| Post Code | J0V 1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| St-raymond Forest Products Ltd. | 595 Rue Guyon, St-raymond, Portneuf, QC G0A 4G0 | 1990-09-04 |
| St-raymond Veneering Ltd. | Parc Industriel, St-raymond Cte Portneuf, QC G0A 4G0 | 1983-10-19 |
| Produits Forestiers St-raymond LtГ©e | 595 Rue Guyon, St-raymond, QC G0A 4G0 | |
| St-raymond Veneers Ltd. | Parc Industriel, St-raymond, Cte Portneuf, QC G0A 4G0 | |
| St-raymond Veneers Ltd. | 71 Rue Delaney, St-raymond, Cte Portneuf, QC G0A 4G0 | |
| Les Placages St-raymond LtГ©e | 71 Delaney, St-raymond, QC G0A 4G0 | |
| St-raymond Veneers Inc. | 595, Rue Guyon, St-raymond, QC G3L 1Z1 | |
| La Cie De Papiers St-raymond (1983) Inc. | 1050 Chute Panet, St-raymond, QC G0A 4G0 | 1983-09-19 |
| Exception-elle St-raymond Ltee | 302 Avenue Dery, Saint-raymond, QC G0A 4G0 | 1984-08-17 |
| J. Raymond Meats Inc. | 13492 Croissant Huntington, Pierrefonds, QC H8Z 1G2 | 1981-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASPHALTE RAYMOND INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.