VENTURES JOBO INC. (Corporation# 1514431) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1983.
| Corporation ID | 1514431 |
| Business Number | 102674173 |
| Corporation Name |
VENTURES JOBO INC. JOBO VENTURES INC. |
| Registered Office Address |
4505 Sources Road Roxboro QC H8Y 3C3 |
| Incorporation Date | 1983-06-10 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. KADOWAKI | 271 BRIGHTON DR., BEACONSFIELD QC H9W 2O5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-09 | 1983-06-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-06-10 | current | 4505 Sources Road, Roxboro, QC H8Y 3C3 |
| Name | 1983-06-10 | current | VENTURES JOBO INC. |
| Name | 1983-06-10 | current | JOBO VENTURES INC. |
| Status | 1993-07-12 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1983-06-10 | 1993-07-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1991-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1991 | 1991-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ventures Jobo Inc. | 271, Brighton, Beaconsfield, QC H9W 2L5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 126405 Canada Inc. | 4505 Sources Road, Roxboro, Montreal, QC H8Y 3C3 | 1983-09-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12456702 Canada Inc. | 9245, Thimens Street, MontrГ©al, QC H8Y 0A1 | 2020-10-29 |
| 11854402 Canada Inc. | 9245, Thimens, MontrГ©al, QC H8Y 0A1 | 2020-01-20 |
| 11025856 Canada Inc. | 9245, Rue Thimens, MontrГ©al, QC H8Y 0A1 | 2018-10-03 |
| 8909261 Canada Inc. | 9283 Rue Thimens, MontrГ©al, QC H8Y 0A1 | 2014-06-04 |
| 8241775 Canada Inc. | 9279 Thimens, MontrГ©al, QC H8Y 0A1 | 2012-08-22 |
| Construction Ecodomus Inc. | 9235 Rue Thimens, Pierrefonds, QC H8Y 0A1 | 2011-03-29 |
| DaniГ€le Henkel Communications Inc. | 9283, Rue Thimens, Pierrefonds, QC H8Y 0A1 | 2010-11-09 |
| Kgb Decor-for-u Inc. | 9237 Rue Thimens, MontrГ©al, QC H8Y 0A1 | 2008-10-31 |
| Les Services De Gestion AudiosantÉ/audiohealth Inc. | 9245 Rue Thimens, Pierrefond, QC H8Y 0A1 | 2004-02-13 |
| Cuisine-sante-international (csi) Ltd. | 9237 Thimens, Pierrefonds, QC H8Y 0A1 | 2003-12-16 |
| Find all corporations in postal code H8Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R. KADOWAKI | 271 BRIGHTON DR., BEACONSFIELD QC H9W 2O5, Canada |
| City | ROXBORO |
| Post Code | H8Y3C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imprimerie Ad Ventures Inc. | 1 Place Ville-marie, Bureau 3315, Montreal, QC H3B 3N2 | |
| Rwr Ventures Ltd. | 215, 5112 - 47th Street, Ne, Calgary, AB T3J 4K3 | |
| Schroder Ventures Associates Inc. | 1800 Mcgill College Avenue, Suite 3000, Montreal, QC H3A 3J6 | 2000-06-12 |
| Whitehaven Ventures Gp Inc. | 1595 Boul. Daniel-johnson, Bureau 300, Laval, QC H7V 4C2 | 2018-07-30 |
| Jbcs' Entrepreneurial Ventures Inc. | 1206 Parkers Point Road, Gravenhurst, ON P1P 1R2 | 2015-07-03 |
| Capcor Ventures Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1982-09-16 |
| Brenmark Ventures Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 1900, Montreal, QC H3B 2C3 | 1982-09-16 |
| Terra Ventures Inc. | Suite 2300, Bentall 5, 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2B5 | |
| Nothing Artificial Ventures Incorporated | 400-77 King Street West, Toronto, ON M5K 0A1 | 2017-11-30 |
| Morris Ventures Ltd. | 9162 St. Lawrence Blvd., Montreal, QC H2N 1M9 | 1971-02-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on VENTURES JOBO INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.