Tacoma Solutions Incorporated (Corporation# 1514385) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 12, 1983.
| Corporation ID | 1514385 |
| Business Number | 104282140 |
| Corporation Name | Tacoma Solutions Incorporated |
| Registered Office Address |
250 Baker Drive Suite 214 Dartmouth NS B2W 6L4 |
| Incorporation Date | 1983-07-12 |
| Dissolution Date | 2015-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BILL SHELLNUTT | 10 DOVER CT., DARTMOUTH NS B2W 4G7, Canada |
| ANN MACKENNEY | 2 LOMBARDY LANE, UNIT 304, DARTMOUTH NS B2X 3E4, Canada |
| VERNON RANKIN | 1638 SHORE ROAD, EASTERN PASSAGE NS B3G 1G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-07-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-07-11 | 1983-07-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-03-11 | current | 250 Baker Drive, Suite 214, Dartmouth, NS B2W 6L4 |
| Address | 1989-09-10 | 2011-03-11 | 63 Tacoma Drive, Dartmouth, NS B2W 3E7 |
| Address | 1983-07-12 | 1989-09-10 | 5443 Cogswell Street, Halifax, NS B3L 1R1 |
| Name | 2002-12-10 | current | Tacoma Solutions Incorporated |
| Name | 1983-07-12 | 2002-12-10 | PRACTICAL BUSINESS SOFTWARE INCORPORATED |
| Status | 2015-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-19 | 2015-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-07-12 | 2014-12-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-12-10 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1983-07-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hub & Spoke Systems Incorporated | 250 Baker Drive, Suite 214, Dartmouth, NS B2W 6L4 | 2017-10-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Avyka Professional Services Corporation | 144 Baker Drive, Unit 406, Dartmouth, NS B2W 6L4 | 2013-01-10 |
| 7312342 Canada Limited | 214-250 Baker Drive, Dartmouth, NS B2W 6L4 | 2010-01-14 |
| Shellports International Inc. | 250, Baker Drive, Suite 214, Dartmouth, NS B2W 6L4 | 2004-11-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ahsan Foods Inc. | 70 Meridian Court, Dartmouth, NS B2W 0A1 | 2014-04-04 |
| 12051303 Canada Inc. | 29 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A4 | 2020-05-10 |
| Sola Shade of Canada Inc. | 80 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A5 | 2013-12-12 |
| Proleads Business Solutions Inc. | 197 Lindenwood Terrace, Dartmouth, NS B2W 0B2 | 2020-01-24 |
| Fox Media Tech Inc. | 52 Chebogue Lane, Dartmouth, NS B2W 0B9 | 2020-07-14 |
| 11104683 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| 11104713 Canada Inc. | 174, Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| Canada Property Partners Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| Lj Home Finders & Property Management Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| 11408623 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-05-13 |
| Find all corporations in postal code B2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BILL SHELLNUTT | 10 DOVER CT., DARTMOUTH NS B2W 4G7, Canada |
| ANN MACKENNEY | 2 LOMBARDY LANE, UNIT 304, DARTMOUTH NS B2X 3E4, Canada |
| VERNON RANKIN | 1638 SHORE ROAD, EASTERN PASSAGE NS B3G 1G3, Canada |
| City | DARTMOUTH |
| Post Code | B2W 6L4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2bl Ventures Inc. | 2b Tacoma Avenue, Toronto, ON M4T 2B2 | 2016-04-08 |
| Si-oui Ltee | 50 Tacoma Drive, Dartmouth, NS | 1979-05-08 |
| Jewelpops Inc. | 63 Tacoma Drive, Suite 100, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| Jewelpops Inc. | 63 Tacoma Drive, Suite 100, Dartmouth, NS B2W 6E7 | 2005-07-14 |
| Jewelpops Inc. | 63 Tacoma Drive, Suite 100, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| Tacoma Swimwear Inc. | 4188 Tea Garden Circle, Mississauga, ON L5B 2W8 | 2018-07-20 |
| Tacoma Collective Inc. | 11 Poplar Plains Crescent, Toronto, ON M4V 1E9 | 2020-06-11 |
| Les Restaurants Tacoma Inc. | 1959 Boulevard Rosemont, Montreal, QC H2G 1S9 | 1976-11-03 |
| T.d. Mitchell Technical Services Ltd. | 73 Tacoma Drive, Dartmouth, NS B2W 3Y6 | 1984-06-07 |
| Legit-mate Fisheries Limited | 50 Tacoma Dr., Dartmouth, NS B2W 3E5 | 1980-01-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Tacoma Solutions Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.