PERIMETRE CONCEPTS EN ART CONTEMPORAIN P.G. INC. (Corporation# 1514091) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 6, 1983.
| Corporation ID | 1514091 |
| Business Number | 120285671 |
| Corporation Name | PERIMETRE CONCEPTS EN ART CONTEMPORAIN P.G. INC. |
| Registered Office Address |
5182 Du Rocher Outremont-montreal QC H2V 3X8 |
| Incorporation Date | 1983-06-06 |
| Corporation Status | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| P.E. GNASS | 4060 ST-LAURENT, STUDIO 505, MONTREAL QC H2W 1Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-05 | 1983-06-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-07-03 | current | 5182 Du Rocher, Outremont-montreal, QC H2V 3X8 |
| Address | 2006-10-25 | 2007-07-03 | 4060 Boul St-laurent, #110, Montreal, QC H2W 1X9 |
| Address | 1983-06-06 | 2006-10-25 | 4060 St-laurent, Studio 205, Montreal, QC H2W 1X9 |
| Name | 1983-06-06 | current | PERIMETRE CONCEPTS EN ART CONTEMPORAIN P.G. INC. |
| Status | 2018-10-05 | current | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2017-12-01 | 2018-10-05 | Active / Actif |
| Status | 2017-11-16 | 2017-12-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-12-16 | 2017-11-16 | Active / Actif |
| Status | 2015-11-13 | 2015-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-06-06 | 2015-11-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-10-05 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1983-06-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2017-05-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5182 DU ROCHER |
| City | OUTREMONT-MONTREAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 3X8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ghizlaine ChraГЏbi-art & MatiГ€re Inc. | 5194 Rue Durocher, Outremont, QC H2V 3X8 | 1999-03-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| P.E. GNASS | 4060 ST-LAURENT, STUDIO 505, MONTREAL QC H2W 1Y9, Canada |
| City | OUTREMONT-MONTREAL |
| Post Code | H2V 3X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Metabolic Concepts Inc. | 6900 Decarie Boul., Suite 200, Montreal, QC H3X 2T8 | 1999-10-14 |
| Concepts D'accessoires A.c.i. Inc. | 2616 Sheridan Garden Drive, Oakville, ON L6J 7Z2 | |
| Concepts D'accessoires A.c.i. Inc. | 109 Brunswick Blvd., Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2J5 | 1983-05-13 |
| Z.e.b.r.a. Machine Concepts Inc. | 53 Cedar Avenue, Pointe-claire, QC H9S 4Y3 | 1995-04-27 |
| 1st Vu Concepts Ltd. | 6600 Trans Cda Hwy #750, Pointe Claire, QC H9R 4S2 | 2005-07-05 |
| Aboriginal Building Concepts Inc. | 1500 Ac-138 C, Kahnawake, QC J0L 1B0 | 2019-10-24 |
| Concepts R.f. Ltee | 139 Concord Crescent, Pointe-claire, QC H9R 1N3 | 1990-07-23 |
| Les Concepts Mba Limitee | 328 Victoria Avenue, Suite 10, Westmount, QC | 1977-01-31 |
| G.c. Concepts Cadeaux Inc. | 8466 Darnley Road, Mount Royal, QC H4T 1M4 | 1980-05-09 |
| Rcl Promotional Concepts Inc. | 6205 Somerled, App 202, Montreal, QC | 1977-01-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on PERIMETRE CONCEPTS EN ART CONTEMPORAIN P.G. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.