CANDI MEDICAL INC. (Corporation# 1513869) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1983.
| Corporation ID | 1513869 |
| Business Number | 881390389 |
| Corporation Name | CANDI MEDICAL INC. |
| Registered Office Address |
167 Rue Merizzi Montreal QC H4T 1Y3 |
| Incorporation Date | 1983-06-09 |
| Dissolution Date | 1993-10-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JIM BOCKEL | 3755 AVENUE GREY, MONTREAL QC H4A 3N8, Canada |
| RENE BENOIT | 12195 RUE CAMILLE, MONTREAL QC H4K 2H8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-08 | 1983-06-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-06-09 | current | 167 Rue Merizzi, Montreal, QC H4T 1Y3 |
| Name | 1983-06-09 | current | CANDI MEDICAL INC. |
| Status | 1993-10-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-10-03 | 1993-10-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-06-09 | 1987-10-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-10-04 | Dissolution | |
| 1983-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1984-04-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C. C. & A. Golf Inc. | 157 Rue Merizzi, St-laurent, QC H4T 1Y3 | 1991-10-09 |
| Technologie D'ordinateur Denver Inc. | 191 Merizzi Street, St-laurent, QC H4T 1Y3 | 1983-10-05 |
| Canadian Management and Manufacturing Corporation C.m.m.c. Inc. | 175 Merizzi, St-laurent, QC H4T 1Y3 | 1983-06-28 |
| Les Produits De Plastique Polinex Canada Ltee | 157 Merizzi Street, St Laurent, QC H4T 1Y3 | 1981-09-18 |
| Preso Industries Ltd. | 177 Merizzi, St. Laurent, QC H4T 1Y3 | 1980-03-25 |
| Devron Data Corporation | 191 Merizzi Avenue, St. Laurent, QC H4T 1Y3 | 1976-12-29 |
| La Corporation Process-aire Ltee | 165 Merizzi, Ville St. Laurent, QC H4T 1Y3 | 1968-09-30 |
| Formulac Ltee | 165 Merizzi, Ville St. Laurent, QC H4T 1Y3 | 1968-01-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| J.f. Beauty Inc. | 260 Ness Street, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2010-05-20 |
| 3587941 Canada Inc. | 252 Rue Ness, St-laurent, QC H4T 0A6 | 1999-03-19 |
| N.e. Holding Corp. | 252 Rue Ness, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2015-06-26 |
| Pereque Group Inc. | 252 Rue Ness, MontrГ©al, QC H4T 0A6 | 2015-06-26 |
| J.f. Beauty Group Inc. | 260 Ness Street, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2015-11-25 |
| 9695095 Canada Inc. | 252 Rue Ness, Saint-laurent, QC H4T 0A6 | 2016-04-04 |
| N.e Realties Inc. | 252 Rue Ness, Saint Laurent, QC H4T 0A6 | 2017-02-01 |
| 12435284 Canada Inc. | 252 Rue Ness, Montreal, QC H4T 0A6 | 2020-10-21 |
| 2965381 Canada Inc. | 300 Ness Street, Saint-laurent, QC H4T 0A9 | 1993-10-21 |
| Dikobond Industries Inc. | 300 Rue Ness, Saint-laurent, QC H4T 0A9 | 1983-07-04 |
| Find all corporations in postal code H4T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JIM BOCKEL | 3755 AVENUE GREY, MONTREAL QC H4A 3N8, Canada |
| RENE BENOIT | 12195 RUE CAMILLE, MONTREAL QC H4K 2H8, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4T1Y3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Candi Architectural Hardware Company Ltd. | 1205 Schubert, Brossard, QC J4X 1X6 | 2000-04-27 |
| Candi Media Inc. | 196 Gary Dr., Toronto, ON M9N 2M4 | 2007-04-04 |
| Candi Divers Incorporated | Rr 2, Minesing, ON L0L 1Y0 | 1993-03-31 |
| I.e. Candi International Inc. | 8750, Rue Berri, Suite 208, Montreal, QC H2M 2P9 | 2007-01-05 |
| Candi Immigration Inc. | 405 The West Mall, Suite 910, Etobicoke, ON M9C 5J1 | 2020-07-02 |
| Candi Design and Consulting Ltd. | 47 Formosa Drive, Richmond Hill, ON L4S 1S6 | 2010-11-03 |
| Import-export Candi Inc. | 10713 Rue De Martigny, Montreal, QC H2B 2N1 | 1996-05-09 |
| Candi International (canada) Inc. | 9-3151 Lakeshore Road, Suite 142, Kelowna, BC V1W 3S9 | 2012-04-03 |
| Euro Canada Candi Ltee | 350 Fraser, St-laurent, QC H4M 1Y6 | 1974-05-08 |
| J.d.s. Medical Equipment Ltd. | 1055 Victoria St., St-lambert, QC J4R 1P6 | 1978-08-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANDI MEDICAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.