LA CORPORATION DE PLACEMENT J. & R. SAKS (Corporation# 1513656) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1983.
| Corporation ID | 1513656 |
| Business Number | 102730777 |
| Corporation Name |
LA CORPORATION DE PLACEMENT J. & R. SAKS J. & R. SAKS HOLDING CORPORATION |
| Registered Office Address |
346 Rue Isabey MontrГ©al QC H4T 1W1 |
| Incorporation Date | 1983-06-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ADAM SAKS | 346 Rue Isabey, Montréal QC H4T 1W1, Canada |
| JOSHUA SAKS | 5622 Avenue Sabin, Côte Saint-Luc QC H4W 2W1, Canada |
| JASON BOWEN | 5628 Avenue Sabin, Côte Saint-Luc QC H4W 2V5, Canada |
| ROBERT SAKS | 286 Rue Baffin, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 3G1, Canada |
| DAVID MILLER | 1206 Rue Tecumseh, Dollard-des-Ormeaux QC H9B 2Z2, Canada |
| WARREN SAKS | 5696 Chemin Queen Mary, Hampstead QC H3X 1X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-08 | 1983-06-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-09-08 | current | 346 Rue Isabey, MontrГ©al, QC H4T 1W1 |
| Address | 2011-03-11 | 2017-09-08 | 346 Isabey Street, Saint-laurent, QC H4T 1W1 |
| Address | 2004-12-30 | 2011-03-11 | 346 Isabey, St-laurent, QC H4T 1W1 |
| Address | 1985-04-15 | 2004-12-30 | 7236 Cordner, Lasalle, QC H8N 2W8 |
| Name | 1983-06-09 | current | LA CORPORATION DE PLACEMENT J. & R. SAKS |
| Name | 1983-06-09 | current | J. & R. SAKS HOLDING CORPORATION |
| Name | 1983-06-09 | current | LA CORPORATION DE PLACEMENT J. ; R. SAKS |
| Name | 1983-06-09 | current | J. ; R. SAKS HOLDING CORPORATION |
| Status | 1986-04-28 | current | Active / Actif |
| Status | 1986-02-17 | 1986-04-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-01-15 | Amendment / Modification | |
| 1983-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2018-09-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-06-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chemi-3 Industries Inc. | | 346 Rue Isabey, MontrГ©al, QC H4T 1W1 | 1981-09-29 |
| Prestige Securkey Inc. | 346 Rue Isabey, MontrГ©al, QC H4T 1W1 | 2003-09-05 |
| Installations Doorcorp (2008) Inc. | 346 Rue Isabey, MontrГ©al, QC H4T 1W1 | 2008-01-01 |
| 9045406 Canada Inc. | 346 Rue Isabey, Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 2014-10-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aliments Foursome Inc. | 404, Rue Isabey, Montreal, QC H4T 1W1 | 2016-05-13 |
| SÉcuritÉ Gdi Inc. | 348 Isabey, Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 2009-04-20 |
| 4379101 Canada Inc. | 378 Isabey Street, Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 2007-03-07 |
| Linny Bear Investments Inc. | 346 Isabey Street, Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 2005-06-02 |
| 4057589 Canada Inc. | 378 Rue Isabey, MontrÉal, QC H4T 1W1 | 2002-05-01 |
| Prestige Locks Canada Inc. | 346 Isabey, St. Laurent, QC H4T 1W1 | 1999-04-23 |
| Davalex Canada Inc. | 370, Rue Isabey, Ville Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 1999-03-10 |
| 3322971 Canada Inc. | 368 Isabey Street, St-laurent, QC H4T 1W1 | 1996-12-23 |
| Dorsey Marketing Inc. | 368 Isabey, Saint-laurent, QC H4T 1W1 | 1990-04-02 |
| 169620 Canada Inc. | 372 Isabey Street, St. Laurent, QC H4T 1W1 | 1989-09-18 |
| Find all corporations in postal code H4T 1W1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ADAM SAKS | 346 Rue Isabey, Montréal QC H4T 1W1, Canada |
| JOSHUA SAKS | 5622 Avenue Sabin, Côte Saint-Luc QC H4W 2W1, Canada |
| JASON BOWEN | 5628 Avenue Sabin, Côte Saint-Luc QC H4W 2V5, Canada |
| ROBERT SAKS | 286 Rue Baffin, Dollard-des-Ormeaux QC H9A 3G1, Canada |
| DAVID MILLER | 1206 Rue Tecumseh, Dollard-des-Ormeaux QC H9B 2Z2, Canada |
| WARREN SAKS | 5696 Chemin Queen Mary, Hampstead QC H3X 1X4, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H4T 1W1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Saks 2915 Unlimited Inc. | 2905 De Miniac, St-laurent, QC H4A 1H8 | 1985-02-01 |
| Saks Avenue Greene Ltee | 5700 Cavendish Blvd., Suite 1506, Cote St-luc, QC | 1979-10-12 |
| Atlas Transport Solutions Saks Inc. | 35-1030 Matheson Dr, Saskatoon, SK S7L 5T7 | 2013-03-22 |
| Ghalayini Mondo Saks Food Industries Inc. | 2042 Rue Peel, Montreal, QC H3A 1W5 | 1998-10-15 |
| Camia Trade Holding Corporation | 1620c Rue Sherbrooke, West, Montreal, QC H3H 1C9 | 2011-11-16 |
| Faguy Holding Corporation | 875 Croissant Du Ruisseau, App E-4, St-laurent, QC H4L 5E2 | 1980-11-26 |
| Mahb Holding Corporation | 180 Place Lilas, Pincourt, QC J7W 5B7 | 2017-12-06 |
| Toreador Holding Corporation | 759 Square Victoria, #520, Montreal, QC H2Y 2J7 | 1997-06-03 |
| Ehv Investment Corporation | 701 Rossland Road East, Suite #447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2009-03-18 |
| Geneva Investment Corporation | 701 Rossland Road East, Suite 447, Whitby, ON L1N 9K3 | 2010-09-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA CORPORATION DE PLACEMENT J. & R. SAKS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.