GARAGE MARC DORVAL INC. (Corporation# 151351) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 28, 1979.
| Corporation ID | 151351 |
| Corporation Name | GARAGE MARC DORVAL INC. |
| Registered Office Address |
441 Chemin Royal St-joachim QC G0A 3X0 |
| Incorporation Date | 1979-12-28 |
| Dissolution Date | 1983-10-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC DORVAL | 17 RUE FILION, ST JOACHIM QC G0A 3X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-12-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-12-27 | 1979-12-28 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1979-12-28 | current | 441 Chemin Royal, St-joachim, QC G0A 3X0 |
| Name | 1979-12-28 | current | GARAGE MARC DORVAL INC. |
| Status | 1983-10-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1979-12-28 | 1983-10-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1983-10-26 | Dissolution | |
| 1979-12-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 441 CHEMIN ROYAL |
| City | ST-JOACHIM |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 3X0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Developpements Gcdm Tremblay Inc. | 6 Rue Des Forges, St-joachim, QC G0A 3X0 | 1985-08-02 |
| Electricite De L'avenir Inc. | 104 De L'eglise, St-joachim, QC G0A 3X0 | 1980-09-16 |
| Les Specialites Electroniques S.e.p. Inc. | 104 De L'eglise, St-joachim, QC G0A 3X0 | 1980-05-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9899111 Canada Corporation | De Singapour, Saint Augustin De Desmaures, QC G0A 0P5 | 2016-09-08 |
| Les Toitures Maurice Bedard Inc. | 129, Rang St-georges, Ste-christine D'auvergne, QC G0A 1A0 | 1979-05-02 |
| AssemblГ©e ChrГ©tienne Semence D'amour | 208 Rue Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-12-30 |
| Awttscan Ltd. | 202-201 Rue Du Val Des Neiges, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2019-02-01 |
| Centre Communautaire AimГ© Et Patience | 208, Saint-benoit, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-09-06 |
| Cawttss Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-05-18 |
| 10652725 Canada Inc. | 214, Rue St-louis, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2018-02-26 |
| Edtx Canada Inc. | 351 Du Plateau B-2, Beaupre, Quebec, QC G0A 1E0 | 2017-01-17 |
| Viagoal Inc. | 202-201 Rue Du Val-des-neiges, Ville De BeauprÉ, QC G0A 1E0 | 2015-02-17 |
| 9087079 Canada Inc. | 23 De La Brunelle, BeauprГ©, QC G0A 1E0 | 2014-11-13 |
| Find all corporations in postal code G0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC DORVAL | 17 RUE FILION, ST JOACHIM QC G0A 3X0, Canada |
| City | ST-JOACHIM |
| Post Code | G0A3X0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marc Begin Sales Inc. | 274 Dorval Avenue, Suite 203, Dorval, QC H9S 3H3 | 1983-04-28 |
| New Prolube Garage Canada Inc. | 731 Halpern Street, Dorval, Dorval, QC H9P 1G5 | 2019-01-29 |
| Garage Marc Biron Inc. | 121 Route 116 Est, Warwick, QC J0A 1M0 | 1984-04-26 |
| Garage Jean-marc Roy Inc. | 92 Du College, Pont Rouge, QC G3H 3A8 | 1978-11-10 |
| Garage Real Douville Et Fils Inc. | 1410 Boulevard Dussault, St-marc-des-carrieres, QC G0A 4B0 | 1978-11-21 |
| Garage Denis Mathieu Inc. | 1366 Avenue Principale, Cte Portneuf, St-marc Des Carrieres, QC G0A 4B0 | 1979-09-27 |
| Garage Leduc & Trottier Ltee. | 1300 Rue Principale, Cte Portneuf, St-marc Des Carrieres, QC G0A 4B0 | 1979-09-14 |
| Gestion Marc Dansereau Inc. | 52 Ashburton, Dorval, QC H9S 5K2 | 2002-03-22 |
| New-marc Research Inc. | 521, Rang Des Soixante, St-marc-sur-richelieu, QC J0L 2E0 | 1998-04-28 |
| Fondation Des Oeuvres De St-marc | 11475 Chemin Cote De Liesse, Bureau 208, Dorval, QC H9P 1B3 | 1996-02-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on GARAGE MARC DORVAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.