LCT LAB TECHNOLOGIES LIMITED (Corporation# 1513443) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 23, 1983.
| Corporation ID | 1513443 |
| Business Number | 103010096 |
| Corporation Name | LCT LAB TECHNOLOGIES LIMITED |
| Registered Office Address |
104 Village View Private Carp ON K0A 1L0 |
| Incorporation Date | 1983-06-23 |
| Dissolution Date | 2012-04-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAIMA B. COLE | 104 VILLAGE VIEW PRIVATE, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-22 | 1983-06-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-09-26 | current | 104 Village View Private, Carp, ON K0A 1L0 |
| Address | 1991-05-15 | 2012-09-26 | 2332 Mcgee Side Rd, Rr 2, Carp, ON K0A 1L0 |
| Name | 1983-06-23 | current | LCT LAB TECHNOLOGIES LIMITED |
| Status | 2012-09-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2012-04-29 | 2012-09-17 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-11-29 | 2012-04-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1990-07-27 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Status | 1989-08-31 | 1990-07-27 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1987-10-03 | 1989-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-09-17 | Revival / Reconstitution | |
| 2012-04-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 1990-07-27 | Revival / Reconstitution | |
| 1983-06-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaxsy Contracting Inc. | 119 Sierra Woods Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-11-09 |
| 12410575 Canada Inc. | 172 Reis Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-10-13 |
| True Moderation Inc. | 107 Corkery Woods Dr, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-23 |
| Hard Box Storage Inc. | 122 Reis Road - Unit 1, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-08 |
| 12292327 Canada Inc. | 114 Charlie's Lane, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-09-01 |
| Sakura Sales Solutions Inc. | 127 Pineridge Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Haj Rims and Tires Ltd. | 5-110 Westhunt Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Ancox Inc. | 173 Inniskillin Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-07 |
| 12219913 Canada Corporation | 185 West Lake Circle, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-07-23 |
| Jeff Bowes Software and Consulting Inc. | 117 Rocky Creek Way, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-07-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAIMA B. COLE | 104 VILLAGE VIEW PRIVATE, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| City | CARP |
| Post Code | K0A 1L0 |
| Category | technologies |
| Category + City | technologies + CARP |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Technologies De Controle Vanguard Limitee | 6800 Ch. Cote St-luc, Suite 1106, Montreal, QC H4V 2Y2 | 1977-06-09 |
| Les Technologies Hyder Limitee | 800 Victoria Square, Suite 2104 C.p. 303, Montreal, QC H4Z 1H1 | 1972-10-10 |
| Cbcl Consulting Technologies Limited | 759 Square Victoria, Suite 200, MontrГ©al, QC H2Y 2J7 | 2011-03-29 |
| Amec Technologies Limited | 2020 Winston Park Drive, Suite 700, Oakville, ON L6H 6X7 | |
| Les Technologies AvancÉes Fonet Internationale LimitÉe | 255 Queens Avenue, Suite 2000, London, ON N6A 5R8 | 1995-03-09 |
| Plus Tech Technologies LimitÉe | 518 Rue Saint - Pierre, Riviere-du-loup, QC G5R 3T7 | 2018-12-31 |
| Designtek Technologies Limited | 238 Doris Avenue, Unit 610, Toronto, ON M2N 6W1 | 2017-12-10 |
| Groupe Royal Technologies Limitee | 1 Royal Gate Blvd, Woodbridge, ON L4L 8Z7 | |
| Royal Group Technologies Limited | 1 Royal Gate Blvd., Woodbridge, ON L4L 8Z7 | |
| Aprisma Management Technologies of Canada Limited | 40 King Street West, Suite 5800, Toronto, ON M5H 3S1 | 2001-08-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on LCT LAB TECHNOLOGIES LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.