CHRISTIAN-CANADIAN COPTIC FUND (Corporation# 1512871) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 16, 1983.
| Corporation ID | 1512871 |
| Business Number | 119231165 |
| Corporation Name | CHRISTIAN-CANADIAN COPTIC FUND |
| Registered Office Address |
555 Legget Drive, Suite # 304 Kanata ON K2K 2X3 |
| Incorporation Date | 1983-06-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ATEF FARAH | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanata ON K2K 2X3, Canada |
| SAMER SOLIMAN | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| GILBERT HAGGAR | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| BICHOY BISSADA | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| MONIB TADROS | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2012-11-26 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1983-06-16 | 2012-11-26 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-06-15 | 1983-06-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-01-22 | current | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanata, ON K2K 2X3 |
| Address | 2012-11-26 | 2020-01-22 | 788 Eastvale Drive, Gloucester, ON K1J 7A1 |
| Address | 2007-03-31 | 2012-11-26 | 788 Eastvale Drive, Gloucester, ON K1J 7A1 |
| Address | 1983-06-16 | 2007-03-31 | 788 Eastvale Drive, Gloucester, ON K1J 7A1 |
| Name | 2004-02-04 | current | CHRISTIAN-CANADIAN COPTIC FUND |
| Name | 1983-06-16 | 2004-02-04 | THE EGYPTIAN-CANADIAN COPTIC FUND |
| Status | 2012-11-26 | current | Active / Actif |
| Status | 1983-06-16 | 2012-11-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-11-26 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2004-02-04 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1983-06-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-12-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2013 | 2013-11-30 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ceesar Music Inc. | 555 Legget Drive Suite 304 Tower A, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2020-03-18 |
| Comm2po Inc. | Legget Drive, Tower A, #304, Kanata, ON K2K 2X3 | 2018-02-25 |
| Kids Pass, Inc. | Suite 304, 555 Legget Drive, Tower A, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2017-09-25 |
| Getguide Inc. | 555a Legget Drive, 304, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2017-08-28 |
| Life In Pictures Incorporated | 109-555 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2X3 | 2017-08-15 |
| Harrlaw Corp. | 555 Legget Drive #304, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2016-09-12 |
| Tipot Technologies Inc. | Tower A, Suite 304, 555 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2X3 | 2015-08-05 |
| 9147543 Canada Inc. | 105-555, Legget Drive, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2015-01-08 |
| Drofast Consulting Inc. | 555 Legget Drive, Tower B, Suite 630, Kanata, ON K2K 2X3 | 2014-12-03 |
| Semtest Automation Inc. | 555 Legget Drive, Suite 304, Ottawa, ON K2K 2X3 | 2014-09-16 |
| Find all corporations in postal code K2K 2X3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ATEF FARAH | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanata ON K2K 2X3, Canada |
| SAMER SOLIMAN | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| GILBERT HAGGAR | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| BICHOY BISSADA | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| MONIB TADROS | 555 Legget Drive, Suite # 304, Kanta ON K2K 2X3, Canada |
| City | Kanata |
| Post Code | K2K 2X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Saint Matthew Coptic Orthodox Christian Charity | 200-4315 Village Centre Court, Mississauga, ON L4Z 1S2 | 2007-04-11 |
| The Golden Cross Brampton Christian Coptic Community | 12091 Hurontario Street, Brampton, ON L6Z 4P8 | 2014-03-26 |
| Fondation Christian Denis | 320 Chemin De Mont-bon-plaisir, Eastman, QC J0E 1P0 | 2014-04-17 |
| Canadian Coptic Association | 5521 Cavendish Blvd, MontrГ©al, QC H4V 2R9 | 1992-07-09 |
| Canadian Coptic Foundation | 168 Bonis Ave. Suite 1005, Scarborough, ON M1T 3V6 | 2020-06-25 |
| Canadian Coptic Activists Federation | 1156 Shagbark Cres., Mississauga, ON L5C 3P3 | 2012-10-18 |
| Canadian Coptic Medical Association | 4 Robert Speck Parkway, Suite 1210, Mississauga, ON L4Z 1S1 | 2015-02-06 |
| The Canadian Society for Coptic Studies | 4 Bancroft Ave, Toronto, ON M5S 1C1 | 2009-03-27 |
| Christian Disciples Fund Inc. | 1 Hamilton St South, P O Box 1120, Waterdown, ON L0R 2H0 | 1990-09-21 |
| Christian Legal Defense Fund, Inc. | 2202 Speers Avenue, Saskatoon, SK S7L 5X7 | 1988-01-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHRISTIAN-CANADIAN COPTIC FUND.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.