WAKIU FOODS ENTERPRISES INC. (Corporation# 1512536) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 1983.
| Corporation ID | 1512536 |
| Corporation Name | WAKIU FOODS ENTERPRISES INC. |
| Registered Office Address |
713 Somerset St. West Ottawa ON K1R 6P7 |
| Incorporation Date | 1983-06-14 |
| Dissolution Date | 1994-02-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J. YEE | 3113 QUESNEL DR., OTTAWA ON K1V 7E7, Canada |
| D. LOK | 862 GRENON AVE., OTTAWA ON K2B 6G3, Canada |
| D. YEE | 2546 HOBSON RD., OTTAWA ON K1V 8M6, Canada |
| N. YEE | 1186 LASSITER TERRACE, OTTAWA ON K1J 8N1, Canada |
| P. CHENG | 15 PAULA CRES., NEPEAN ON K2H 8Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-13 | 1983-06-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-06-14 | current | 713 Somerset St. West, Ottawa, ON K1R 6P7 |
| Name | 1983-06-14 | current | WAKIU FOODS ENTERPRISES INC. |
| Status | 1994-02-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-14 | 1994-02-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-02-14 | Dissolution | |
| 1983-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1991-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1991 | 1991-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Macedonia Carpet Inc. | 713 Somerset St. West, Ottawa, ON K1R 5N8 | 1980-11-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaluck International Inc. | 713 Somerset Street West, Ottawa, ON K1R 6P7 | 1985-09-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crystal Saphir Corporation | 445 Laurier Ave W, Unit 505, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-20 |
| Her Cannabis, Inc. | 703-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-11-15 |
| Foodread Inc. | #302 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2019-02-25 |
| First Mover Consulting Inc. | 2301-445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-08-16 |
| Gladstone Consulting Group Ltd. | 2301-445 Laurier Ave W, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2015-12-21 |
| Lyon Circle Enterprises Inc. | 1601 - 445 Laurier Avenue West, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2010-10-19 |
| Today Media Inc. | 445 Laurier Avenue West, Suite 2301, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2017-05-18 |
| Rj-b3 Consulting Inc. | 445 Laurier Avenue West, Apartment 501, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2018-01-18 |
| 11894471 Canada Inc. | 445 Laurier Avenue West, Unit 1202, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-02-10 |
| Zamley Corp. | 445 Laurier Ave W, Unit 703, Ottawa, ON K1R 0A2 | 2020-04-27 |
| Find all corporations in postal code K1R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J. YEE | 3113 QUESNEL DR., OTTAWA ON K1V 7E7, Canada |
| D. LOK | 862 GRENON AVE., OTTAWA ON K2B 6G3, Canada |
| D. YEE | 2546 HOBSON RD., OTTAWA ON K1V 8M6, Canada |
| N. YEE | 1186 LASSITER TERRACE, OTTAWA ON K1J 8N1, Canada |
| P. CHENG | 15 PAULA CRES., NEPEAN ON K2H 8Y8, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1R6P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alna Foods Enterprises Inc. | 11950 Rue Lachapelle, Montreal, QC H4J 2M3 | 1984-05-22 |
| Dominion Foods: African, Caribbean and Tropical Foods Inc. | 92 New Pines Trail, Brampton, ON L6Z 0H6 | 2020-02-12 |
| Les Ventes Commerciales De General Foods Inc. | 2200 Yonge St, P.o.box 4019, Toronto, ON M5W 1J6 | 1970-12-18 |
| Central Foods Co. Ltd. | 666 Burrard Street, Suite 1700, Park Place, Vancouver, BC V6C 2X8 | |
| Leadbetter Foods Inc. | 2900 Manulife Place, 10180 101 Street, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Noble Foods Nutrition Inc. | 250 Avenue Avro, Pointe-claire, QC H9R 6B1 | |
| Borealis Foods Inc. | 1599 Hurontario Street, Suite 205, Mississauga, ON L5G 4S1 | |
| Nutcracker Foods Limited | 575 Blythwood Square, Oshawa, ON L1K 2R7 | 2019-07-27 |
| Cashco Foods Inc. | 38 Glenellen Drive West, Toronto, ON M8Y 2H6 | |
| Bin Mahfooz Foods Ltd. | 2739 Avonhurst Drive, Regina, SK S4R 3J3 |
Please comment or provide details below to improve the information on WAKIU FOODS ENTERPRISES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.