124480 CANADA LIMITED (Corporation# 1512447) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1983.
| Corporation ID | 1512447 |
| Business Number | 876633462 |
| Corporation Name | 124480 CANADA LIMITED |
| Registered Office Address |
R.r. 1 Po Box 295 Woodlawn ON K0A 3M0 |
| Incorporation Date | 1983-06-10 |
| Dissolution Date | 1995-06-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J.H. SMITH | R.R. 1, BOX 295, WOODLAWN ON K0A 3M2, Canada |
| L.A. SMITH | R.R. 1, BOX 295, WOODLAWN ON K0A 3M2, Canada |
| J.F. SMITH | R.R. 1, BOX 295, WOODLAWN ON K0A 3M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-09 | 1983-06-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-06-10 | current | R.r. 1 Po Box 295, Woodlawn, ON K0A 3M0 |
| Name | 1983-06-10 | current | 124480 CANADA LIMITED |
| Status | 1995-06-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1985-10-05 | 1995-06-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-06-10 | 1985-10-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-06-13 | Dissolution | |
| 1983-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1984 | 1984-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Blackberry Telegraph Communications Company Inc. | 973 Bayview Drive, Rr #1, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1998-12-30 |
| 3518248 Canada Inc. | 4597 Northwoods Dr., Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1998-08-04 |
| Avatar Streaming Canada Inc. | 118 Bayview Dr, Rr 1, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1998-02-02 |
| 3404421 Canada Inc. | 1210 Bayview Dr Rr 1, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1997-08-25 |
| 3138330 Canada Inc. | 3419 Dunrobin Rd, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1995-04-13 |
| Cronus Naval Systems Inc. | 4682 Stonecrest Rd, Rr 2, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1992-02-26 |
| The Foundation for Healthy Family Living and Personal Growth | 5104 Opeongo Drive, Rr 3, Box 313, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1991-11-20 |
| Perley Technologies (1990) Corporation | 173 Holiday Drive, Constance Bay, ON K0A 3M0 | 1990-08-23 |
| 173957 Canada Inc. | 1242 Bayview Dr., Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1990-05-28 |
| 169995 Canada Limited | 1389 Galetta Side Road, Rr 2, Woodlawn, ON K0A 3M0 | 1989-09-21 |
| Find all corporations in postal code K0A3M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J.H. SMITH | R.R. 1, BOX 295, WOODLAWN ON K0A 3M2, Canada |
| L.A. SMITH | R.R. 1, BOX 295, WOODLAWN ON K0A 3M2, Canada |
| J.F. SMITH | R.R. 1, BOX 295, WOODLAWN ON K0A 3M2, Canada |
| City | WOODLAWN |
| Post Code | K0A3M0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 7751389 Canada Limited | 50, Dufflaw Road, Toronto, ON M5A 2W1 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 124480 CANADA LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.