S.Y.O. SUMMER CAMP INC. (Corporation# 1512412) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1983.
| Corporation ID | 1512412 |
| Business Number | 879568574 |
| Corporation Name |
S.Y.O. SUMMER CAMP INC. CAMP D'ETE S.Y.O. INC. |
| Registered Office Address |
4251 St. Urbain Street Montreal QC H2W 1V6 |
| Incorporation Date | 1983-06-10 |
| Dissolution Date | 1999-09-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| WALTER WEKARCHUK | 1820 HENRI POITRAS, CHOMEDEY, LAVAL QC H7S 2A8, Canada |
| EARL DE LA PERRALLE | 245 ROSE ALMA, ROSEMERE QC J7A 3B9, Canada |
| SID STEVENS | 5458 VICTORIA AVENUE, MONTREAL QC H3W 2P6, Canada |
| JOE CHINIBORCH | 62 HERITAGE WAY, KIRKLAND QC H9J 2N2, Canada |
| TOM SLEEPER | 1801 MCGILL, SUITE 700, MONTREAL QC H3A 2N4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-10 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1983-06-09 | 1983-06-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1983-06-10 | current | 4251 St. Urbain Street, Montreal, QC H2W 1V6 |
| Name | 1983-06-10 | current | S.Y.O. SUMMER CAMP INC. |
| Name | 1983-06-10 | current | CAMP D'ETE S.Y.O. INC. |
| Status | 1999-09-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-06-10 | 1999-09-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-09-06 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 1983-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Zone Video Inc. | 4331 St-urbain, Montreal, QC H2W 1V6 | 1983-11-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| WALTER WEKARCHUK | 1820 HENRI POITRAS, CHOMEDEY, LAVAL QC H7S 2A8, Canada |
| EARL DE LA PERRALLE | 245 ROSE ALMA, ROSEMERE QC J7A 3B9, Canada |
| SID STEVENS | 5458 VICTORIA AVENUE, MONTREAL QC H3W 2P6, Canada |
| JOE CHINIBORCH | 62 HERITAGE WAY, KIRKLAND QC H9J 2N2, Canada |
| TOM SLEEPER | 1801 MCGILL, SUITE 700, MONTREAL QC H3A 2N4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2W1V6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Camp Bowen Society for The Independence of The Blind and Deafblind | 1062 Miller Road, Attn. Camp Bowen, Bowen Island, BC V0N 1G1 | 2018-11-30 |
| Camp Maple Sirup Inc. | 2100 St-laurent, C.p. 310, Plessisville, QC G6L 2Y8 | 1982-08-13 |
| Camp De Jour Du Soleil Inc. | 1150 St-aubin, Suite A, St-laurent, QC H4R 1T3 | 1978-10-24 |
| Camp Ooch and Camp Trillium Corporation | 464 Bathurst Street, Toronto, ON M5T 2S6 | |
| Camp De Batteries Ultime (udc) Inc. | 1516, Chemin Ivory, Magog, QC J1X 5R9 | 2013-06-27 |
| Camp-del-sco Clothing Inc. | 9675 Papineau Street, Suite 90, Montreal, QC H2B 1Z5 | 1988-03-16 |
| Camp Petit Poisson Blanc Inc. | 1943 Ave Marquis, Ottawa, QC K1J 8J1 | 1990-05-15 |
| Roulottes U-camp Inc. | 81 Hudson Ave, Montreal, QC H4X 1W9 | 1994-02-02 |
| 80s Summer Camp Inc. | 510 Walnut Crescent, Fort Mcmurray, AB T9K 0M9 | 2018-04-22 |
| Camp De Voyages Correspondance Du Cote De L'ouest Inc. | 217 Wolseley North, Montreal West, QC H4X 1W1 | 1983-10-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on S.Y.O. SUMMER CAMP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.