DBS SECURITY SOLUTIONS LTD. (Corporation# 1512404) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1983.
| Corporation ID | 1512404 |
| Business Number | 101302172 |
| Corporation Name | DBS SECURITY SOLUTIONS LTD. |
| Registered Office Address |
3761 Victoria Park Ave Unit 5 Scarborough ON M1W 3S2 |
| Incorporation Date | 1983-06-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARGARET HENRY | 4942 OLD BROCK ROAD, R.R. #5, PICKERING ON L1Y 1A2, Canada |
| DAVID SINCLAIR | 1224 MONICA COOK PLACE, PICKERING ON L1W 4A4, Canada |
| IAN HENRY | 4942 OLD BROCK ROAD, RR 5, PICKERING ON L1Y 1A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-09 | 1983-06-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1983-11-21 | current | 3761 Victoria Park Ave, Unit 5, Scarborough, ON M1W 3S2 |
| Name | 2002-06-05 | current | DBS SECURITY SOLUTIONS LTD. |
| Name | 1983-06-10 | 2002-06-05 | DBS SATELLITE INC. |
| Status | 1995-11-03 | current | Active / Actif |
| Status | 1995-09-27 | 1995-11-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-06-05 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1983-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3761 VICTORIA PARK AVE |
| City | SCARBOROUGH |
| Province | ON |
| Postal Code | M1W 3S2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dgh Systemaque Television Ltee | 3761 Victoria Park Ave, Unit 5, Scarborough, ON M1W 3S2 | 1977-04-25 |
| Bienvenue Chez-nous Ltee. | 3761 Victoria Park Ave, Agincourt, ON M1W 3S3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Systemes Informatiques Mlpi Inc. | 3761 Victoria Park Ave., Toronto, ON M1W 3S2 | 1979-05-10 |
| The Computer Warehouse Inc. | 3761 Victoria Park Avenue, Toronto, ON M1W 3S2 | 1981-03-20 |
| Teleport Communication Systems Inc. | 3761 Victoria Park Ave., Unit 5, Scarborough, ON M1W 3S2 | 1983-12-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARGARET HENRY | 4942 OLD BROCK ROAD, R.R. #5, PICKERING ON L1Y 1A2, Canada |
| DAVID SINCLAIR | 1224 MONICA COOK PLACE, PICKERING ON L1W 4A4, Canada |
| IAN HENRY | 4942 OLD BROCK ROAD, RR 5, PICKERING ON L1Y 1A2, Canada |
| City | SCARBOROUGH |
| Post Code | M1W3S2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pitbull Security Solutions Ltd. | 325 Bogert Ave, Suite 465, Toronto, ON M2N 1L8 | 2014-03-14 |
| In-security Business Solutions Inc. | 3238 Rue Des Quatre-saisons, Saint-hubert, QC J3Y 8P1 | 2017-01-11 |
| Cx5 Security Solutions Inc. | 834 Ste. Croix Avenue, St. Laurent, QC H4L 3Y4 | 2005-10-12 |
| Gs3- Global Strategic Security Solutions Inc. | 2386 Bellerose, Longueuil, QC J4L 4H9 | 2000-05-26 |
| Farpro Security Solutions Inc. | 1725 - 50th Avenue, Lachine, QC H8T 3C8 | 2006-04-24 |
| Bell Security Solutions Inc. | 333 Preston Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K1S 5N4 | 1998-02-27 |
| Matan Security Solutions Inc. | 130-4148a, Rue St-catherine W, Westmount, QC H3Z 0A2 | 2007-12-03 |
| J4u Security Solutions Ltd. | 13225 88 Ave, Surrey, BC V3W 3K6 | 2017-01-16 |
| Mp Security Solutions Inc. | 4 Neptune Rd, Freelton, ON L8B 0Z7 | 2019-09-09 |
| Tech-one Security Solutions Inc. | 32 Des Merisiers, Gatineau, QC J8R 2L4 | 2003-08-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on DBS SECURITY SOLUTIONS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.