124134 CANADA LTEE (Corporation# 1512081) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 3, 1983.
| Corporation ID | 1512081 |
| Business Number | 105848311 |
| Corporation Name | 124134 CANADA LTEE |
| Registered Office Address |
4381 Des GuГ©rets QuГ©bec QC G1Y 2L5 |
| Incorporation Date | 1983-06-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIE-ÈVE RODRIGUE | 213, rue Hermine, Québec QC G1K 1Y7, Canada |
| AUDREY RODRIGUE | 3110 boulevard Neilson, appartement 204, Québec QC G1W 2V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-02 | 1983-06-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-12-21 | current | 4381 Des GuГ©rets, QuГ©bec, QC G1Y 2L5 |
| Address | 2006-08-14 | 2011-12-21 | 645 52ieme Rue Ouest, #407, Charlesbourg, QC G1H 7P1 |
| Address | 1983-06-03 | 2006-08-14 | 1350 Pavillon Pollack, Ste-foy, QC G1K 7P4 |
| Name | 1983-06-03 | current | 124134 CANADA LTEE |
| Status | 2011-12-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-11-29 | 2011-12-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1983-06-03 | 2011-11-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-12-12 | Amendment / Modification | |
| 1983-06-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-09-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-09-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6878636 Canada Inc. | 3872 Avenue Des Compagnons, QuГ©bec, QC G1Y 0A9 | 2007-12-01 |
| Callitee Inc. | 1101 FranГ§ois-le Mire, QuГ©bec, QC G1Y 1A9 | 2018-03-23 |
| Moons Services Conseils Inc. | 1106, Francois Le Mire, Quebec, QC G1Y 1B3 | 2010-10-13 |
| Technologies Nutaq Inc. | 1028 Rue Г‰tienne-dumetz, QuГ©bec, QC G1Y 1C2 | 2020-10-09 |
| Ecs QuГ©bec Inc. | 1036, Etienne-dumetz, Cap-rouge, QC G1Y 1C2 | 2010-03-26 |
| 6491073 Canada Inc. | 1127 Marie Gaudard, QuГ©bec, QC G1Y 1C4 | 2006-01-01 |
| Nordplus 1998 Ltee. | 1127 Marie-gaudard, Quebec, QC G1Y 1C4 | 1998-03-31 |
| 3888398 Canada Inc. | 4039 Rue De La Brosse, Cap-rouge, QC G1Y 1G3 | 2001-04-20 |
| Jacques Audet Cpa Inc. | 4007 Ernest-fortier, Cap-rouge, QC G1Y 1G6 | 1980-08-12 |
| 175041 Canada Inc. | 4027 Rue Nazaire-leclerc, Quebec, QC G1Y 1M6 | 1990-09-28 |
| Find all corporations in postal code G1Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIE-ÈVE RODRIGUE | 213, rue Hermine, Québec QC G1K 1Y7, Canada |
| AUDREY RODRIGUE | 3110 boulevard Neilson, appartement 204, Québec QC G1W 2V4, Canada |
| City | QuГ©bec |
| Post Code | G1Y 2L5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 112064 Canada Ltee | Rest. L'oree De Bois Ltee, Old Chelsea, QC J0X 2N0 | 1981-11-02 |
| 80324 Canada Ltee | 50 O'connor Street, Suite 300, Ottawa, ON K1P 6L2 | 1976-06-25 |
| C Ltee | 474 Place Trans-canada, Longueuil, QC J4G 1N8 | 1978-08-18 |
| Mondo Rubber (canada) Ltee | 615 Ouest Blvd Dorchester, Suite 1010, Montreal, QC H3B 1P9 | 1974-06-21 |
| Les Entreprises Granville (canada) Ltee | 3333 Cavendish Blvd, Suite 420, Montreal, QC H4B 2M5 | 1967-11-29 |
| 103884 Canada Ltee | 1255 Phillips Square, Suite 605, Montreal, QC H3B 3G5 | 1981-02-17 |
| 109653 Canada Ltee. | 1255 Phillips Square, Suite 603, Montreal, QC H3B 3G5 | 1982-06-03 |
| 3b Forest Ltee | 11955 Place Rivard, Quebec, QC G2A 3N1 | 1998-02-19 |
| B.a. Progress Furniture Manufacturing Ltee | 3705 Prieur, Montreal, QC | 1978-06-22 |
| Big Tops Rentals G.g. Ltee | 11365 3ieme Avenue, Cte Beauce, St-georges Est, QC G5Y 1T7 | 1979-08-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on 124134 CANADA LTEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.