123950 CANADA INC. (Corporation# 1511840) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 1983.
| Corporation ID | 1511840 |
| Business Number | 105847792 |
| Corporation Name | 123950 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
16 Rue Du Prince Arthur Gatineau QC J8V 2N2 |
| Incorporation Date | 1983-06-08 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Daniel A. POULIN | 35, rue Beauchastel, Gatineau QC J8V 2P3, Canada |
| Jean-Pierre Poulin | 16 rue du Prince-Arthur, Gatineau QC J8V 2N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1983-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1983-06-07 | 1983-06-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-06-14 | current | 16 Rue Du Prince Arthur, Gatineau, QC J8V 2N2 |
| Address | 2002-07-30 | 2017-06-14 | 792 Hurtubise, Gatineau, QC J8P 4G7 |
| Address | 1983-06-08 | 2002-07-30 | 55 Blvd. Grever, Pte Gatineau, QC J8T 3P7 |
| Name | 1983-06-08 | current | 123950 CANADA INC. |
| Status | 2019-08-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1983-06-08 | 2019-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-01 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-05-08 | Amendment / Modification | |
| 1983-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-01-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Inass Naim Inc. | 8 Rue De La ChГўtelaine, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2019-04-05 |
| Louise Guay M.d. Inc. | 19, CГґte Des Neiges, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2016-10-26 |
| 8506833 Canada Inc. | 12 Rue De La Brunante, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2013-04-28 |
| 8099472 Canada Inc. | 36 Rue De La Chatelaine, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2012-02-06 |
| 7967705 Canada Inc. | 16 Rue Prince Arthur, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2011-09-12 |
| 6057896 Canada Inc. | 32, Rue De La ChГўtelaine, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2003-01-24 |
| 3805361 Canada Inc. | 39 De La Chatelaine, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2000-08-31 |
| Digitexte Communications Inc. | 8 Rue De La Brunante, Gatineau, QC J8V 2N2 | 2000-04-11 |
| 3394417 Canada Inc. | 24 De La Chatelaine, Gatineau, QC J8V 2N2 | 1997-07-21 |
| 3388859 Canada Inc. | 7 Rue Prince Arthur, Gatineau, QC J8V 2N2 | 1997-07-02 |
| Find all corporations in postal code J8V 2N2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Daniel A. POULIN | 35, rue Beauchastel, Gatineau QC J8V 2P3, Canada |
| Jean-Pierre Poulin | 16 rue du Prince-Arthur, Gatineau QC J8V 2N2, Canada |
| City | Gatineau |
| Post Code | J8V 2N2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 123950 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.